Chińskie inwestycje szansą czy groźbą dla gospodarki Italii?

Prezydent XI JINPING we Włoszech

Prezydent Chin, Xi Jinping rozpoczął  21 marca wizytę w Europie. Będzie rozmawiał z przedstawicielami Włoch, Monako i Francji. Wydaje się, że szczególnie właśnie w Italii liczą na zacieśnienie stosunków gospodarczych z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Również w Chinach ta europejska wizyta jest szeroko nagłaśniana. Już kilka dni przed spotkaniami pokazano twitta ukazującego podświetlone na czerwone Koloseum z chińskim napisem głoszącym „chińsko-włoską przyjaźń”. Informacje trafiły także do włoskiej młodzieży uczącej się w Chinach, którą prezydent nazwał „następcami Marco Polo w nowej erze”.

748 lat  po podróży Marco Polo do Chin, Xi Jinping nawiązując do tego podróżnika pojawia się we Włoszech, gdzie liczą na napływ chińskich inwestycji. W trakcie tej wizyty mają być podpisane listy intencyjne (tzw. MoU, memorandum of understanding) otwierające włoskie porty na chiński kapitał, co ma podnieść ich rangę w Europie.  Problemem, przed którym ostrzega Bruksela, pozostaje możliwość nabywania przez chińskie firmy udziałów w samych portach. Nazywa się to nawet chińskim „koniem trojańskim” czy „nową formą kolonizacji”. Premier Conte pozostaje optymistycznie nastawiony, bo chciałby aby  Genua i Triest stały się chińskimi terminalami i bramami do prowadzenia interesów z resztą Europy.

Od 2008 roku chińskie firmy mają udziały np. w takich portach jak grecki Pireus (większościowy wkład w wysokości 51 proc.), holenderski Rotterdam (35 proc. udziałów w Euromaxie), belgijska Antwerpia (20 proc.)

Przed pojawieniem się prezydenta chińska strona nie wypowiadała się o możliwościach inwestycji w Europie. Za to podkreślała wagę stosunków dyplomatycznych z Włochami – połączonych jedwabnym szlakiem już przed dwoma tysiącleciami, a w 2019 roku obchodzących 15-lecie partnerstwa o charakterze wszechstronnego i strategicznego, a także przymierzających się do 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych w przyszłym roku.

Po Włoszech chiński przywódca odbędzie rozmowy w Monako i Francji.

Korespondencja: Ewa Trzcińska – Ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, kontakt [email protected]

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 67 = 71