Narzędzia do analizy wody

Wymagania dotyczące jakości wody, jednakowo w przemyśle czy użytkowaniu codziennym są bardzo wysokie. Poprawna analiza wody bez względu na to, czy chodzi o instalacje sanitarne, badanie jakości ścieków, wody pitnej czy kąpielisko, wymaga zastosowania precyzyjnych i nowoczesnych narzędzi pomiarowych.

Mierniki

Bardzo często wykorzystywane do analizy jakości wody są mierniki przewodności. Mierzą one przewodność elektryczną cieczy, co pozwala nam określić jakość badanej cieczy. Stężenie jonów jest informacją pozwalającą określić, czy woda jest słabym, czy dobrym przewodnikiem. Jeśli wiemy, że czysta woda nie powinna przewodzić prądu elektrycznego, to możemy na bazie tej informacji bardzo szybko określić wyniki. Woda przewodząca prąd to z kolei woda, która jest mocno zanieczyszczona kwasami oraz zasadami i im lepszym jest przewodnikiem, tym bardziej jest brudna. Bardzo często stosuje się ręczne mierniki, które są bardzo wygodne, kiedy pracę należy wykonać w warunkach terenowych.

Z kolei mierniki do pomiaru oksydoredukcyjnego pozwalają na zbadanie właściwości roztworu do utleniania zanieczyszczeń. Dodatkowo uzyskujemy tutaj informacje co do potencjału wchodzenia cieczy w reakcję chemiczną. Narzędzie to doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o zbadanie jakości wód w kąpieliskach czy basenowych. Wody te są bowiem dezynfekowane, co oznacza, że wszystkie mikroorganizmy są utlenione. Narzędzie umożliwia więc ocenę jak dalece dezynfekcja okazała się skuteczna i czy w ogóle została wykonana. Oprócz kontroli jakości wód w basenach narzędzie to stosuje się, jeśli chodzi o pomiar płynów przeznaczonych do spożycia, kontrolę jakości wody stosowanej do upraw roślinnych, w stawach rybnych oraz kiedy trzeba skontrolować jakość ścieków w zakładach przemysłowych. Przed samym użyciem należy także dokonać kalibracji urządzenia, dzięki czemu uzyskamy dokładniejszy wynik.

Miernik zasolenia

W niektórych przypadkach pojawia się też konieczność określenia stopnia zasolenia wody. Mierniki zasolenia są w tym przypadku przydatne choćby gdy chodzi o akwarystykę czy stan wody w stawach rybnych lub w morzu. Mierniki pozwalają na kontrolę zasolenia zmieniającego się w związku z procesem parowania wody. Dzięki określeniu poziomu zasolenia możemy przygotować specjalne roztwory dobrane do tej pojedynczej wody, które sprawią, że warunki panujące w danym akwenie staną się optymalne dla rozwoju i wzrostu ryb. Urządzenia te występują także w formie wygodnych urządzeń elektronicznych i w tej formule są bardzo chętnie wykorzystywane przez hobbystów, którzy hodują prywatnie rybki akwariowe. Nowsze modele mają wbudowane funkcję automatycznej kompensacji temperatury, dzięki czemu wszystkie wyniki będą przeliczane do wyników wykonywanych w stałej temperaturze. Ta ma bowiem olbrzymi wpływ na poziom zasolenia danego obszaru wody. Oprócz tego na rynku możemy też kupić testery wody, które pokażą nam twardość wody, a także mierniki chloru, które jak sama nazwa wskazuje, pokażą jak wysokie jest stężenie chloru, w danym zbiorniku. Także je bardzo chętnie wykorzystuje się, jeśli chodzi o baseny miejskie. 

Artykuł został przygotowany we współpracy z metrohm.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 + = 42