Gdzie żyje się najlepiej we Włoszech?

Jak każdy tego typu sondaż, także i ten, budzi mieszane uczucia. Jednak już po raz kolejny włoskie rankingi pokazują, że lepiej żyje się w mniejszych miastach niż metropoliach. Właśnie w nich łatwiejszy jest dostęp do usług, lepsze szkolnictwo, prościej znaleźć pracę czy założyć firmę. Z tym, że to wszystko odnosi się do Północy …
Wyniki badania przeprowadzonego przez włoski dziennik “Avvenire“, które przedstawiono we Florencji na evencie Ben Vivere: l’Avvenire dei territori”, w ramach imprezy Festival dell’Economia Civile, pokazują, że najlepiej żyje się w Bolzano, Trento i Pordenone.

Kolejne miejsca zajmują Florencja, Parma, Pisa. Jedynym dużym miastem, które znalazło się w czołówce jest Mediolan z siódmym miejscem, tuż za nim jest Bolonia, Gorizia i Udine. Na 11 miejscu znalazła się Modena, za nią Ravenna i Prato.
Wszystkie miasta z pierwszej dziesiątki znajdują się na północy lub w północno-środkowych Włoszech. Rzym uplasował się na 40, miejscu, Turyn na 42, a Palermo na 93.

Ostatnie cztery miejsca zajmują  Reggio Calabria, Vibo Valentia, Neapol i Crotone.
Po raz kolejny ranking pokazuje, że na południu Włoch żyje się gorzej, choć mieszkańcy tych regionów nie za bardzo chcą zmienić swoje otoczenie. Wolą zostać w miejscowościach, gdzie słońce ma się na dzień dobry, a relacje z sąsiadami są prawie rodzinne.
Badanie pokazało także, że nie wszyscy czują się świetnie w miastach z czołówki listy. W Bolzano czy Mediolanie procent osób z problemem alkoholowym czy borykającymi się z chorobami psychicznymi, prowadzącymi nawet do samobójstw jest znacznie wyższy niż w miastach będących niżej w rankingu.

Korespondencja: Ewa Trzcińska – Ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 9 = 1