Kopia portretu Anny Jagiellonki wręczona naszej korespondentce Izabeli Gass.

Nasza korespondentka Izabela Gass, sekretarz Towarzystwa Rapperswilskiego otrzymała w prezencie kopię portretu Anny Jagiellonki, córki króla Zygmunta Starego i Bony Sforza.

Oryginał pochodzi z końca  z XVI w. i został namalowany przez Marcina Kobera, malarza z Wrocławia, który przybył na teren Rzeczypospolitej ok. 1583 r. Marcin Kober namalował 95 portretów rodziny królewskiej, wśród nich Portret Anny Jagiellonki, który znajduje się na Wawelu. Popularność wizerunków Kobera spowodowała, że niemal od chwili powstania do XX wieku powielano je w dziesiątkach kopii, i to w różnych technikach.W zbiorach polskich takie kopie znajdują się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Wilanowie i w Muzeum Narodowym w Warszawie.


Obraz namalowany jest techniką olejną na płótnie o wymiarach 103 x 77 cm. W lewym górnym rogu widnieje napis: Anna Jagiellonia D.G.REGINA POLONIAE. ETC. oraz herb  z godłami Korony i Litwy. Przedstawia królową w wieku już bardzo zaawansowanym, we wdowich szatach, po śmierci męża Stefana Batorego. Całość utrzymana jest w czarno-białej i szarej tonacji.
Ofiarodawczynią jest Marianna Janina Kasprzak z Zurychu.

Redakcja składa serdeczne gratulacje naszej korespondentce Izabeli Gass.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *