100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Włochami i wręczenie nagrody „Premio Gazzetta Italia” w Warszawie

PREMIO GAZZETTA ITALIA 2019

W tym roku, jubileuszowym roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Włochami, na szczególna uwagę zasługują wszelkie inicjatywy, służące budowaniu i umacnianiu dobrych relacji pomiędzy tymi dwoma krajami.

Przykładem takich działań jest nagroda „Premio Gazzetta Italia”, przyznawana z inicjatywy Sebastiano Giorgi, włoskiego dziennikarza, zamieszkującego od pewnego czasu w Polsce. Sebastiano Giorgi, Wenecjanin, jest twórcą, redaktorem naczelnym i wydawcą jedynego dwujęzycznego polsko-włoskiego magazynu „Gazzetta Italia”, oraz agencji Comunicazione Polska Sp. z o.o.

Gala, podczas której miało miejsce wręczenie tegorocznych nagród „Gazzetta Italia” osobom zasłużonym na polu budowania relacji polsko-włoskich, zarówno poprzez wymianę informacji jak i promowanie kultury i dobrego imienia Polski we Włoszech i Włoch w Polsce, odbyła się 12 kwietnia br., w warszawskim lokalu  Messalka, należącym do Grupy Likus.

Galę otworzył gospodarz, Sebastiano Giorgi, oraz ambasador Włoch w Polsce, Aldo Amati. Odczytano także list od nieobecnej tego wieczoru Katarzyny Likus, honorowego konsula w Krakowie.

Tegorocznymi laureatami Premio Gazzetta Italia zostali: Zbigniew Boniek, piłkarz, wieloletni zawodnik włoskich drużyn Juventus oraz AS Roma; Tessa Capponi-Borawska, arystokratka z Florencji, która mieszkając od lat 80-tych w Polsce, promuje kulturę i kuchnię włoską w swych niezliczonych publikacjach w mediach oraz pisząc i tłumacząc książki o tematyce włoskiej; Jacek Pałasiński, dziennikarz, wieloletni korespondent telewizji polskiej w Watykanie i w Rzymie; Jerzy Stuhr, aktor, który przez wiele lat grał w teatrach i filmach we Włoszech.

Ze względu na wiodącą pozycję Włoch w świecie mocy i wzornictwa, przyznano dwa wyróżnienia w dziedzinie mody: dla Macieja Zienia, projektanta mody, wystroju wnętrz i autorskich kolekcji płytek ceramicznych, oraz Alessandro Biasi z A-Lab Milano. Modelki, które podczas gali prezentowały ostatnią  kolekcję Alessandra, miały na sobie biżuterię Dall’Acqua. I właśnie ta biżuteria była specjalnym prezentem, wręczonym jedynej kobiecie w gronie laureatów, Tessie Capponi-Borawskiej, przez Annę Wilk, Polkę, kreatorkę, stylistkę i właścicielkę marki Dall’Acqua, bazującej na renomowanych włoskich produktach jubilerskich.

Gala była prawdziwym polsko-włoskim świętem. Wśród dwujęzycznych gości języki polski i włoski mieszały się we wszystkich rozmowach kuluarowych. Wszyscy laureaci biegle władali językiem włoskim, a sponsorami gali było  wiele popularnych w Polsce włoskich firm, jak Batiste, Chicco, Cingomma, Codici, Dall’Acqua, Don Caruso Cafe Italiano, Ferrero, L’Albavita, Leonardo, Salini Polska, The Merchant of Venice i inne.

Tekst i zdjęcia: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *