Rende (Cosenza): Spotkanie Wielkanocne Polaków w Kalabrii

W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 roku, w Rende (Cosenza) odbyło się Spotkanie Wielkanocne Polaków z Kalabrii. Tradycyjnie już, miejscem spotkania była klimatyczna restauracja Gourmet, której właścicielką jest Polka Marta.
W polonijnym świętowaniu uczestniczyła po raz pierwszy (i nie ostatni) Pani profesor Marta Petrusewicz, która jest Asesorem ds. kultury w Rende.

Zgodnie ze starodawną tradycją, zgromadzeni Polacy malowali jajka i przygotowywali ozdoby wielkanocne – bazie i palmy. Okazało się, że wspólne tworzenie świątecznych dekoracji sprawiło ogromną radość nie tylko dzieciom, które uczestniczyły w spotkaniu, ale przede wszystkim dorosłym.

Gdy dekoracje zostały ukończone, wszyscy zasiedli przy stole zastawionym potrawami wielkanocnymi, które każdy z przybyłych przyrządził wcześniej w domu i przyniósł na wspólne świętowanie. Nie mogło oczywiście zabraknąć żurku, faszerowanych jajek, bigosu, polskiej kiełbasy i szynki, mazurka czy babki. Wszystko było bardzo smaczne (wśród zgromadzonych była również uczestniczka włoskiej edycji programu kulinarnego Bake Off!) i pachnące Polską.

Pomimo że spotkanie odbywało się w godzinach popołudniowych, w restauracji Gourmet panował niedzielny, wielkanocny poranek. Spotkanie Wielkanocne przebiegło w magicznej, radosnej i rodzinnej atmosferze.


W niedzielę Polacy z Kalabrii mieli również okazję (i zaszczyt) poznać niezwykle utalentowaną pisarkę młodego pokolenia – Annę Arno, która swoją obecnością uświetniła Spotkanie Wielkanocne.

Korespondencja z Kalabrii: Józefina Plesner
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *