Polskie lotniska pękają w szwach i czekają na inwestycje

Ponad 50 mln pasażerów przewinie się przez polskie lotniska w 2019 roku, wynika z opublikowanej ostatnio prognozy PwC. Przewidywane spowolnienie gospodarcze nie zakłóci tempa wzrostu rynku lotniczego, który w Polsce ma wynieść około 10,5 proc. Jednak nie zawsze jest to wzrost bezproblemowy. Możliwości Lotniska Chopina w Warszawie, największego w kraju, wyczerpują się.  Rozwiązaniem mógłby być Centralny Port Komunikacyjny (CPK), którego powstanie jest zaplanowanie na 2027 rok, ale już jego rentowność to zupełnie inna historia …

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał informacje, że w 2018 roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach wzrosła o 14 proc. do 45,7 mln podróżnych, dając rezultat o ponad 3 mln pasażerów lepszy od zakładanych przez urząd prognoz.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) zakłada, że w 2019 roku wszystkie linie lotnicze przewiozą łącznie 4,59 mld pasażerów, a do 2037 r. liczba ta przekroczy 8,3 mld.

Jeśli chodzi o największe w Polsce lotnisko – Okęcie to przyleciało i wyleciało z niego w ubiegłym roku 17,73 mln osób, o 2 mln więcej niż w 2017 roku .Na drugim miejscu jest lotnisko Kraków-Balice, z niemal 6,76 mln podróżnych odprawionych i przyjętych, co daje wzrost o 16 proc w stosunku do roku 2017. Trzecie miejsce zajęło lotnisko w Gdańsku, z którego usług skorzystało prawie 4,97 mln osób (wzrost o 7,9 proc.).

Kolejne miejsce przypada Portowi lotniczemu  Katowice-Pyrzowice, z ponad 4,82 mln pasażerów, co daje wzrost aż o 24 w stosunku do roku 2017. Za nim na piątej pozycji jest Wrocławskie lotnisko z wynikiem 3,29 mln pasażerów (wzrost o 17 proc.). Na szóstym miejscu jest lotnisko w podwarszawskim Modlinie z  3,08 mln pasażerów, co daje wzrost o 5,1 proc.

Siódmy jest  Poznań-Ławica, z 2,46 mln osób, które skorzystały z usług tego lotniska. To właśnie to lotnisko miało największą dynamikę wzrostu – 33,8 w stosunku do roku poprzedniego.

Jak szacuje ministerstwo infrastruktury, aby Centralny Port Komunikacyjny był rentowny to PLL LOT powinny przewozić w 2017 roku nie mniej niż 15 mln pasażerów. Ubiegły rok to 8,8 mln osób, które skorzystały z usług LOT, trzeciego przewoźnika na rynku polskim, jednak pierwszego jeśli chodzi o dynamikę wzrostu -28,71 procent..

Pierwszym przewożnikiem w Polsce jest Ryanair, który przewiózł 11,55 mln pasażerów, co daje mu 28,71 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu jest  Wizz Air, a poza podium znalazła się  Lufthansa.

Lotnisko Chopina i  LOT zaczeły wiele działań dotyczących zwiększenia potencjału, remontując drogi startowe, czy przebudowując drogi kołowania. Jednak to nie wystarczy, tempo wzrostu rynku lotniczego w Polsce wymaga dodatkowych rozwiązań.

Mimo rozbudowy Lotniska Chopina, uzyskania maksymalnych parametrów środowiskowych, nie będziemy w stanie w 2028 roku obsłużyć na nim od 5 do 15 mln pasażerów. Do 2028 roku łączna liczba pasażerów, których nie będziemy w stanie obsłużyć może sięgnąć od 23 do 86 mln. To jest potencjał, którego nie będziemy w stanie zagospodarować – powiedział na lutowej konferencji prasowej Mariusz Szpikowski, prezes PPL, zapowiadając rozbudowę lotniska.

Możliwości rozwojowe Lotniska Chopina są już na wyczerpaniu. Stwarza to miejsce dla innych lotnisk i innych rozwiązań. Oby nie były one chybione!

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 + = 49