Święto Polonii i Flagi Polskiej ze Stowarzyszeniem INSIEME

Stowarzyszenie INSIEME jak co roku celebrowało Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą.  W roku 2002 to polskie święto ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, na drugi dzień maja. „W dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach…” – napisano w Dzienniku Ustaw. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarząd Stowarzyszenia INSIEME uczestniczył w oficjalnych obchodach, zorganizowanych 5 maja 2019 w Watykanie przez Ambasadą Polską w Rzymie: mszy świętej przy grobie Papieża Jana Pawła II, koncercie muzyki polskich kompozytorów i recytacji wierszy Jana Pawła II z udziałem Orkiestry Pięknego Brzegu. Następnie w Ambasadzie RP w Rzymie  odbyło się uroczyste otwarcie Święta Polonii i Święta Flagi Polskiej z udziałem marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego, oraz przedstawicieli polskiego parlamentu.

Do Rzymu specjalnie na te okazję przybyli z Polski, m.in. minister Anna Maria Anders, sekretarz stanu oraz szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Adam Kwiatkowski, zastępca przewodniczącej Sejmowej Komisji do Spraw Polaków za Granicą, poseł Wojciech Ziemniak, oraz poseł Jerzy Fedorowicz. Obecni też byli przedstawiciele Ambasady i Konsulatów w Rzymie i Mediolanie, charge d’affaires a.i. RP we Włoszech Szymon Wojtasik, konsul generalna z Mediolanu Adrianna Siennicka oraz kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, przedstawiciele mediów, duchowieństwa. Działające we Włoszech organizacje polonijne reprezentował zarząd Związku Polaków we Włoszech, Urszula Stefańska- Andreini, Bożena Wróblewska i Renata Juchniewicz, a także wielu innych przedstawicieli stowarzyszeń polonijnych z różnych regionów Włoch.

Ponieważ nie wszyscy członkowie Stowarzyszenia INSIEME mogli uczestniczyć w tych oficjalnych uroczystościach, zatem ponad stu przedstawicieli Polonii oraz zaprzyjaźnionych Włochów spotkało się 11. maja w Pala Cavicchi Ciampino, aby razem uczcić Święto Flagi Polskiej i Święto Polaków za Granicą.  Po wspólnym wysłuchaniu piosenki „Kwiaty Polskie” Lecha Stawskiego, prezes Stowarzyszenia INSIEME, Bożena Wróblewska przywitała gości przypomnieniem historii flagi. Używaną przez stulecia biel i czerwień oficjalnie uznano za barwy narodowe 3 maja 1792 roku, 7 lutego 1831 przypieczętowano to ustawą Sejmu Królestwa Polskiego. Ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku, oficjalnie uregulowano wizerunek polskiej flagi opisany jako dwa prostokąty w kolorze białym i czerwonym, a w roku 1955 roku dopuszczono wprowadzenie godła jako drugi wzór flagi państwowej. Lucyna Kuźmińska , członek zarządu Stowarzyszenia, podkreśliła także wielkie znaczenia, jakie dla  Polonii żyjącej we Włoszech ma obecność przyjaciół Włochów na tej patriotycznej uroczystości. Część oficjalną zakończono piosenką „Uwierz Polsko” w wykonaniu dziewczęcego zespołu Soul Sanok. Po uroczystej kolacji goście spędzili razem jeszcze wiele godzin, rozmawiając, bawiąc się i integrując.  

„- Wyjechać nie jest trudno, a potem zaczyna się nowe życie  – powiedziała podczas spotkania prezes Wróblewska  – Emigracja zabrała nam wiele, na przykład język, w którym płynnie potrafiliśmy wyrażać nawet najbardziej zagmatwane myśli. Jednocześnie  emigracja wyzwoliła w nas ogromną siłę, wiarę w siebie i wielki optymizm!  Potrafiliśmy zbudować wszystko od  zera, bo mottem naszego życia było , jest i będzie  hasło: Chcieć to moc!”oraz słowa z popularnej polskiej piosenki „ wszyscy Polacy to jedna rodzina..” Nasza polska rodzina jest daleko, a tutaj na obczyźnie towarzyszą nam zawsze nasi przyjaciele Polacy w chwilach dobrych i złych. Dlatego tak ważne jest trzymanie się razem, wzajemna pomoc , bo łączy nas jedno – nasza Ojczyzna Polska!…”

Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *