Anders Perugia – koniec roku szkolnego

W sobotę 18 maja po raz trzeci w Szkole Polskiej Anders w Perugii uczniowie, rodzice, przyjaciele szkoły oraz nauczycielki zakończyli wspólnie kolejny rok szkolny. Szkoła w Perugii jest jedną z trzech filii Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders będących pod patronatem Stowarzyszenia Italo Polacca Nuova delle Marche.

Sobotnią uroczystość rozpoczęto od przemówień i podziękowań za wspólny kolejny już rok. Została podsumowana działalność szkoły w Umbrii w trzeci rok jej działalności. Dla kadry nauczycielskiej, jak i patronującego Stowarzyszenia Italo Polacca Nuova delle Marche rok okazał się bardzo satysfakcjonujący. Cały program i wszystkie zaplanowane projekty zostały ukończone z sukcesem oraz entuzjazmem wśród dzieci, a nowi uczniowie dołączali do szkoły do ostatnich zajęć tego roku szkolnego.

Najmłodsza grupa w tym roku doskonaliła język polski, poznawała historię i geografię naszego kraju, jak i również tradycje polskie. Projekt „Biblioteka”, który miał na celu zachęcić dzieci do czytania książek po polsku, cieszył się bardzo dużym powiedzeniem wśród najmłodszych uczniów.
Grupa starsza (uczniów znających język polski) na lekcjach tego języka zajęła się w tym roku aspektem praktycznym wykorzystania polskiego w życiu codziennym, natomiast grupa mniej zaawansowana poznawała podstawy naszego języka.

W roku ważnych dla Polski rocznic, uczniowie obu starszych grup podczas lekcji historii uczyli się o dążeniu naszego kraju do odzyskania niepodległości. Uwieńczeniem tego była uroczystość i wystawa z okazji 100-lecia Niepodległej Polski. W drugim semestrze przygotowując uczniów do obchodów 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino poznawali oni historię II wojny światowej oraz II Korpusu Polskiego pod dowództwem generała W. Andersa. W ramach tego projektu w szkole w Perugii, we współpracy z stowarzyszeniem Amici della Polonia, została zorganizowana projekcja filmu „Che mondo capisca” przedstawiająca historię polskich żołnierzy, którzy wyzwolili umbryjskie miasteczko Gubbio.

W tym roku szkolnym nie zabrakło również lekcji geografii, dotyczyły one krain geograficznych Polski. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z krajobrazem polskim, pokazaniu ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w kraju. W ciągu całego roku był również czas na zajęciach by poznać polskie tradycje związane z różnymi świętami.
18 maja, w dniu tak ważnej dla nas Polaków rocznicy nie mogło zabraknąć na uroczystości w szkole w Perugii wspomnień o bohaterskiej walce polskich żołnierzy i wspólnym zaśpiewaniu wymownej piosenki „Czerwone Maki na Monte Cassino”.
W drugiej części występów uczniowie młodszej grupy zaprezentowali piosenki i wiersz, których nauczyli się w tym roku szkolnym. Dwie starsze grupy natomiast specjalnie na tę okazję, przygotowali razem z nauczycielkami piosenkę rap. Ta forma występu bardzo przypadła do gustu starszym uczniom. Część oficjalną zakończono rozdaniem wszystkim uczniom dyplomów oraz upominków.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie wspólnym biesiadowaniem w miłej atmosferze.
Po tak pracowitym roku szkolnym wszystkim uczniom i całej kadrze pedagogicznej z trzech placówek Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS należy się zasłużony odpoczynek. Życzymy więc wszystkim wspaniałych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

Autor: Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Umbrii

Wszelkie prawa zastrzeżóne
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

93 − 92 =