Ardea: Koncert „Italia –Polonia. Musica, Storia e Memoria”

14 czerwca br. serdecznie zapraszamy w Ardea do Villa Domus Danae (Via Pratica di Mare, 9. Ardea) na kolejny Koncert z cyklu : „Italia –Polonia. Musica, Storia e Memoria „, zorganizowany w ramach obchodów Stulecia relacji dyplomatycznych między Polską a Włochami oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819).

Koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Le Rondini i Stowarzyszenie Domus Danae jest współfinansowany ze środków Ambasady RP w Rzymie.

W repertuarze Koncertu znajdą się pieśni polskich kompozytorów : Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego oraz arie i duety z oper Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego i Ruggero Leoncavallo.

Wystąpią: Katarzyna Orzech, Sopran. Francesco Fortes, Tenor. Joanna Łukaszewicz, Pianistka.

Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Instytut Polski w Rzymie oraz Urząd Miasta Ardea.

Patronat Medialny: Polacy we Włoszech, Nasz Świat i Videopyja.

Partner: Związek Polaków We Włoszech, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Rzymie, Stowarzyszenie Pontum – Nettuno, Firma Marly.

Stosunki polsko-włoskie – wzajemne relacje polityczne, kulturalne i gospodarcze między Polską a Włochami trwają od wieków. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską a Włochami zostały nawiązane 27 lutego 1919 r. Po zakonczeniu II Wojny Swiatowej, Ambasada RP w Rzymie wznowiła działalność w sierpniu 1945 r., a Ambasada Włoch w Warszawie – we wrześniu 1945 r. „Kontakt polsko- włoski nie może być nawiązywany jedynie między rządem i instytucjami, ale musi być także relacją, która zakorzenia się w społeczeństwie zarówno poprzez stałą i uważną komunikację, jak i inicjatywy kulturalne”. www.gazzettaitalia.pl

Przypominamy, ze Rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Stanisława Moniuszki. Moniuszko jest uważany za twórcę polskiej opery narodowej. Wśród Jego kompozycji dominują pieśni. Przez całe swoje życie skomponował ich około 300, z czego większość została zebrana w 12 zbiorach Śpiewnika domowego.

Informacje o życiu i twórczości St. Moniuszki oraz wydarzeniach w Polsce i za granicą zaplanowanych na 2019 rok można znaleźć na stronie https://moniuszko200.pl/en/

14.06.2019. Godzina 20.15

Centro di Cultura Domus Danae.

Villa Domus Danae. Via Pratica di Mare, 9. Ardea

Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Stowarzyszenie Le Rondini
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *