Ardea: Koncert „Italia –Polonia. Musica, Storia e Memoria”

14 czerwca br. serdecznie zapraszamy w Ardea do Villa Domus Danae (Via Pratica di Mare, 9. Ardea) na kolejny Koncert z cyklu : „Italia –Polonia. Musica, Storia e Memoria „, zorganizowany w ramach obchodów Stulecia relacji dyplomatycznych między Polską a Włochami oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819).

Koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Le Rondini i Stowarzyszenie Domus Danae jest współfinansowany ze środków Ambasady RP w Rzymie.

W repertuarze Koncertu znajdą się pieśni polskich kompozytorów : Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego oraz arie i duety z oper Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego i Ruggero Leoncavallo.

Wystąpią: Katarzyna Orzech, Sopran. Francesco Fortes, Tenor. Joanna Łukaszewicz, Pianistka.

Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Instytut Polski w Rzymie oraz Urząd Miasta Ardea.

Patronat Medialny: Polacy we Włoszech, Nasz Świat i Videopyja.

Partner: Związek Polaków We Włoszech, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Rzymie, Stowarzyszenie Pontum – Nettuno, Firma Marly.

Stosunki polsko-włoskie – wzajemne relacje polityczne, kulturalne i gospodarcze między Polską a Włochami trwają od wieków. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Polską a Włochami zostały nawiązane 27 lutego 1919 r. Po zakonczeniu II Wojny Swiatowej, Ambasada RP w Rzymie wznowiła działalność w sierpniu 1945 r., a Ambasada Włoch w Warszawie – we wrześniu 1945 r. „Kontakt polsko- włoski nie może być nawiązywany jedynie między rządem i instytucjami, ale musi być także relacją, która zakorzenia się w społeczeństwie zarówno poprzez stałą i uważną komunikację, jak i inicjatywy kulturalne”. www.gazzettaitalia.pl

Przypominamy, ze Rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Stanisława Moniuszki. Moniuszko jest uważany za twórcę polskiej opery narodowej. Wśród Jego kompozycji dominują pieśni. Przez całe swoje życie skomponował ich około 300, z czego większość została zebrana w 12 zbiorach Śpiewnika domowego.

Informacje o życiu i twórczości St. Moniuszki oraz wydarzeniach w Polsce i za granicą zaplanowanych na 2019 rok można znaleźć na stronie https://moniuszko200.pl/en/

14.06.2019. Godzina 20.15

Centro di Cultura Domus Danae.

Villa Domus Danae. Via Pratica di Mare, 9. Ardea

Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Stowarzyszenie Le Rondini
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *