Gdańsk, Sopot i Gdynia – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Sopot i Gdynia, przyciągają uwagę turystów piaszczystymi plażami i wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Niemniej te trzy miasta mają również bardzo bogatą historię, która pozostawiła po sobie wiele ciekawych zabytków.

Aerail landscape of Sopot down city

Każde z miast rozwijało się w nieco innym okresie. Gdańsk jako najstarszy z ośrodków Trójmiasta ma prawdopodobnie najwięcej do zaoferowania pod względem zabytków. Sopot i Gdynia rozwinęły się głównie w XIX wieku, Gdynia jako polski port, a Sopot jako uzdrowiskowy kurort. Oczywistym jest, że w Gdańsku należy zwiedzić starówkę, w Gdyni port, a w Sopocie molo. Niemniej na tym wycieczka nie powinna się kończyć.

Stocznia i Europejskie Centrum Solidarności

Stocznia Gdańska należy do ikonicznych miejsc Gdańska. Można umówić się z przewodnikiem na jej zwiedzanie, kilka dni wcześniej. Od 2014 r. na terenie stoczni mieści się Europejskie Centrum Solidarności, gdzie znajdują się wystawy, biura, biblioteki, sale dla dzieci oraz taras z widokiem na stocznię. W ECS można obejrzeć stałą wystawę obrazującą historię Solidarności. Obok bramy wznosi się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

Park Oliwski

Będąc w Gdańsku w okresie okołoświątecznym (np. na jarmarku bożonarodzeniowym organizowanym co roku na starówce) warto wstąpić do Parku Oliwskiego, gdzie co roku są wykonywane świetlne iluminacje. W okresie wakacyjnym Park Oliwski rozkwita – to jedno z najpiękniejszych miejsc tego miasta. Na terenie Parku Oliwskiego znajduje się Pałac Opatów – Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, wodospad oraz palmiarnia.

Westerplatte

Będąc w Gdańsku warto wybrać się na Westerplatte. Obszar jest otwarty, więc można przyjechać o każdej porze dnia i nocy. Pod sam pomnik prowadzą schody. Westerplatte należy do typowo historycznych miejsc Gdańska.

Sopot – Grodzisko i Opera Leśna

Będąc w Sopocie, warto wybrać się nie tylko na molo, ale również do Opery Leśnej i Grodziska. Opera Leśna jest wyjątkowym obiektem kultury i architektury współczesnej. Jeżeli akurat nie trafi się koncert lub przygotowania do koncertu, można ją zwiedzić. Grodzisko jest natomiast skansenem archeologicznym, który powstał po zrekonstruowaniu grodu z VIII – X wieku.

Gdynia – klif i molo w Orłowie

Niewiele osób wie, że Gdynia również ma swoje molo – nieco mniejsze od sopockiego, ale równie urocze. Molo znajduje się w dzielnicy Orłowo i można dojść do niego spacerując po plaży, od mola w Sopocie. Będąc w dzielnicy Orłowo warto zobaczyć okazały Klif orłowski, zwany także Cyplem Orłowskim i Orlą Głową. Widok z klifu jest niesamowity.

Kamienna Góra w Gdyni

Będąc w centrum Gdyni warto zobaczyć port w Gdyni i gdyńskie akwarium. Zabudowa architektoniczna tego miasta jest utrzymana głównie w tonie modernizmu. Nad miastem wznosi się Góra św. Anny – najmniejszą dzielnicę miasta, graniczącą z Śródmieściem, Wzgórzem św. Maksymiliana i Bałtykiem. Mieszczą się tam Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, część Bulwaru Nadmorskiego oraz kolej linowo – terenowa na Kamienną Górę (wzniesienie, od którego dzielnica wzięła swą nazwę), prowadzącą na taras z widokiem na Zatokę Gdańską, Port w Gdyni i północną część miasta.

Podróżując po Trójmieście warto mieć własny samochód, albo wynajęty autobus, w przypadku podróżowania z grupą turystów. Pewną alternatywą są autobusy miejskie, tramwaje (nie ma ich tylko w Sopocie) oraz Szybka Kolej Miejska, która łączy Trójmiasto z tzw. małym Trójmiastem (Rumia, Reda Wejherowo). Niemniej w przypadku osób, które nie przepadają za dłuższymi wędrówkami zdecydowanie lepszą opcją jest podróżowanie samochodem bądź busem wynajętym od firmy przewozowej. Odległość wyżej opisanych miejsc od przystanków SKM jest znaczna.

Tekst nadesłany przez www.autokary-lancut.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *