Oliwne cmentarzyska w Apulii. Xylella – zagrożenie dla całej Europy

Xylella fastidiosa śmiertelna choroba zabija miliony drzewek oliwnych i stwarza zagrożenie dla całej Europy.

Mowa tu o około 11 milionach obumarłych drzew. Zjawisko to może zmienić na zawsze charakterystykę przyrodniczą regionu Apulia, a także niebezpiecznie rozprzestrzenić się w Europie. Wycinanie uschniętych, często wielowiekowych drzew, zmieni charakter tutejszej przyrody. Najbardziej ucierpiały tereny w rejonie Salento, ale choroba rozprzestrzenia się z dużą prędkością również na innych terenach.

Aktualnie około 165 kilometrów terenu pomiędzy Brindisi i Lecce jest zarażone bakteriami Xyllelli i rozszerza się niebezpiecznie także na terenie Toskanii. Pierwsze objawy zauważono już w okolicach Matery i Taranto. Istnieje duże ryzyko że choroba rozprzestrzeni sie w Kalabrii, Bazylikacie i Kampanii.

Bakteria ta pojawiła się we włoskiej Apulii około 10 lat temu i zaatakowała gaje oliwne. Nie wyklucza się rozprzestrzenienia choroby także  na sady cytrusowe i winnice. Objawem choroby jest stopniowe usychanie a potem obumieranie roślin. Wcześniej choroba atakowała w Brazylii czy Stanach Zjednoczonych, następnie przywędrowała do Europy.

Z tego względu produkcja oliwy spadła tu  do 60% a ok. 75% plantacji oliwnych jest na wymarciu.

Zagrożenie dla całej Europy.

Xylella fastidiosa uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii dla roślin na świecie, nie jest więc to tylko problem włoski: bakteria jest obecna głównie w regionach przybrzeżnych południowej Europy, ale potencjalnie może rozwinąć się w większości regionów Unii Europejskiej, z wyjątkiem obszarów położonych na dużych  wysokościach. Prawie cała Europa charakteryzuje się klimatem, który może sprzyjać rozwojowi Xylelli, a obszary śródziemnomorskie są zaliczane do „wysokiego ryzyka”.  W ostatnich miesiącach we Włoszech, Francji , Hiszpanii,  Portugalii wykryto nowe ogniska choroby. We Francji pod nazwą Multiplex odmiana Xylelli została po raz pierwszy wykryta w 2015 r. Jest obecna na Korsyce, w regionie Provence-Alpes-Côte d’Azur, na drzewach ozdobnych i  roślinach  śródziemnomorskich.

Region Apulia promuje nowe środki wspierania sektora oliwek i wszystkich przedsiębiorstw poważnie uszkodzonych przez Xylellę. Środki  są przeznaczone przede wszystkim do poprawy  prac modernizacyjnych zakażonych terenów.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *