Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria”

14 czerwca br., w Villa Domus Danae – Ardea, odbył się Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria” zorganizowany przez Stowarzyszenie le Rondini z okazji Jubileuszu 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami (1919-2019) oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819). Koncert zainaugurował 6° Festiwal Domus Danae.

Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Instytut Polski w Rzymie oraz Urząd Miasta Ardea.

Przybyłych gości przywitali: Federico Biserna – Centrum Kulturalne Domus Danae, Agata Ibek- Wojtasik – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie oraz Iwona Bigos – Prezes Stowarzyszenia Le Rondini.

W pierwszej części koncertu Katarzyna Orzech – Sopran, wykonała pieśni polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego.

W drugiej cześci Francesco Fortes – Tenor, wraz z polska sopranistka, znakomicie zaśpiewali i zamienili w miniaturowy spektakl arie i duety z Oper: „Aida” Giuseppe Verdiego oraz Cyganeria” i Tosca” Giacomo Pucciniego. Wykonawcom towarzyszyla przy fortepianie mgr Joanna Łukaszewicz. Artyści po raz drugi zaśpiewali razem przed licznie przybyłą publicznością. Gromkie brawa i owacje na stojąco dodały do programu fantastyczne bisy: „O mio babbino caro” (Sopran) – Giacomo Pucciniego, „I’ te vurria vasà” (Tenore) – Eduarda di Capua. „Nokturn Do diesis minore op.Postumai” Fryderyka Chopina, wspaniale wykonany przez Joannę Łukaszewicz wzbudził nostalgię, zachwyt i podziw …

Na zakończenie były podziękowania, rozmowy i wspólne zdjęcia.

W imieniu obecnych na koncercie przedstawicieli Polonii z Ardea, Torvaianica, Nettuno i Anzio – Pani Ewa Tuz podziękowala (po polsku) Pani Konsul Agacie Ibek- Wojtasik za przybycie na Koncert i za możliwość promowania polskiej kultury nie tylko Rzymie, czy w innych miastach, ale również w małych miejscowościach, gdzie mieszkają Polacy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ambasady RP w Rzymie.

Patronat Medialny: Polacy we Włoszech, Nasz Świat, Videopyja.

Partner: Związek Polaków We Włoszech, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Rzymie, Stowarzyszenie Pontum – Nettuno, Firma Marly.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami, zachęcamy do zapoznania się z historią Ambasady RP w Rzymie. Publikację można przeglądać w wersji pdf (wersja pl.i it.) na stronie: https://rzym.msz.gov.pl/pl/ambasada/siedziba_ambasady_rp_w_rzymie

Rok 2019, w którym mija 200 lat od urodzin St. Moniuszki, został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Moniuszki. Informacje o życiu i twórczości Moniuszki oraz wydarzeniach zaplanowanych na 2019 rok można znaleźć na stronie https://moniuszko200.pl/en/

Dziękujemy serdecznie za gościnę Dario Volante – Dyrektorowi artystycznemu Centrum Kultury Domus Danae i wszystkim pracownikom Villi Domus Danae.

Dziękujemy Artystom, Uczestnikom, Partnerom, Przyjaciołom i wszystkim Osobom i Instytucjom, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć.

Iwona Bigos. Stowarzyszenie Le Rondini
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *