Europejski wynalazca roku – nagrody przyznane

Nagroda Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). W ubiegły czwartek w Wiedniu nagrodzono kolejnych wynalazców. Laureatami nagród są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki nie tylko rozwijają technologię, ale wpływają bezpośrednio na polepszenie jakości życia.

Niestety, nagrody nie dostała nominowana do Nagrody Europejskiego Wynalazcy Marta Karczewicz. Polka startowała w kategorii „Lifetime achievement” („Całokształt osiągnięć”) za pracę nad kompresją wideo, które umożliwiają dzisiaj oglądanie przez internet wysokiej jakości filmów. Może uda się za rok jej lub innemu przedstawicielowi z Polski …

Tegorocznych zwycięzców wybrano spośród 470 zgłoszeń. W czwartek prezydent EPO Antonio Campinos na ceremonii w Wiedniu nagrodził wszystkich zwycięzców.
Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: badania, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa, wynalazek z krajów nienależących do Europejskiego Urzędu Patentowego oraz całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Award). Oprócz tego, spośród wszystkich nominowanych w głosowaniu internetowym wybierany jest również laureat nagrody publiczności. Szkoda, że nie wspieraliśmy bardziej naszej przedstawicielki.

Najlepszym wynalazcą z kraju nienależącego do Europejskiego Urzędu Patentowego uznano Japończyka Akira Yoshino. To twórca rewolucyjnej baterii litowo-jonowej, co pozwoliło na  rozpoczęcie ery przenośnej elektroniki użytkowej: baterie litowo-jonowe są dzisiaj powszechnie stosowane w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy laptopy.

W kategorii „Przemysł” nagrodę przyznano dwóm Austriakom: Klausowi Feichtinger oraz Manfredowi Hackla, którzy ulepszyli metodę przetwarzania plastikowych odpadów. Wymyślona przez nich technologia pozwala na przetwarzanie  więcej rodzajów plastiku niż było to dotychczas możliwe w granulki gotowe do ponownego wykorzystania w przemyśle.

Zwycięzcą w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw został Rika Breura z Holandii, twórcę ekologicznej alternatywy dla toksycznej farby pokrywającej dna statków, która zapobiega osadzaniu się tam morskich organizmów. Inspiracją dla niego były kolce pokrywające skórę morskich jeżowców.

Nagroda za całokształt osiągnięć oraz nagroda publiczności trafiła w ręce Hiszpanki. Margarita Salas Falgueras stworzyła technologię pozwalającą szybko replikować śladowe ilości DNA do ilości pozwalającej na wykonywanie testów DNA. Wynalazek Hiszpanki stosuje się  w onkologii,  w śledztwach kryminalnych czy archeologii.

W kategorii „Badania” nagroda trafiła do francuskiego naukowca. Jerome Galon opracował  narzędzie diagnostyczne Immunoscore, które  pozwala lekarzom szybko i dokładnie ocenić ryzyko wystąpienia przerzutów u chorego na raka oraz dobrać odpowiednią terapię. Ta metoda prognozuje szanse chorego w oparciu o siłę reakcji systemu immunologicznego organizmu,  zamiast wyników badań samych komórek nowotworowych.

Za rok kolejne wydanie European Inventor Award, nowe wynalazki i nowe technologie, które ułatwią nam życie a są owocem pracy wynalazców.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *