Dziwne ale prawdziwe zakazy we Włoszech

WYSPA CAPRI. Zakaz chodzenia w drewniakach

Przepis pochodzi z lat 60 kiedy  telewizja wkraczała do domów, wtedy to wyspę zaczęły odwiedzać znane osobowości ze świata artystycznego i telewizyjnego a w modzie damskiej były właśnie popularne drewniaki. Capri stało się ekskluzywnym miejscem, wyspą celebrytów, mody i elegancji. Rzeczywiście, zgodnie z rozporządzeniem wydanym w dniu 19/07/1960, burmistrz poinformował, że po otrzymaniu licznych skarg z powodu hałasu wytwarzanego przez drewniaki, używanie ich jest zakazane na całym terytorium miasta z wyjątkiem plaż i obszaru  kąpieliska.

Minęło prawie 60 lat i możemy powiedzieć, że czasy się zmieniły, niewiele jest kobiet, które noszą drewniaki, które a jeśli już, obecnie są one produkowane z gumowymi podeszwami. Chociaż dziś zakaz ten jest niemal całkowicie bezużyteczny, ponieważ jednak nigdy nie został uchylony, nadal istnieje. Teoretycznie, ale aby zostać ukaranym grzywną z powodu hałaśliwych butów, trzeba naprawdę stworzyć niesamowity hałas!

CINQUE TERRE. Zakaz chodzenia w klapkach, japonkach i kapciach

Od 1 kwietnia 2019 roku zabronione jest noszenie klapek, sandałów i kapci podczas spaceru  ścieżkami  Parku Narodowego. Jaki ma cel ten zakaz? Ma zapobiegać licznym wypadkom, które miały miejsce na tym obszarze z powodu nieodpowiedniego obuwia noszonego przez turystów. Dla tych, którzy nie przestrzegają prawa, przewidziane są sankcje w wysokości od 50 do 2500 euro.

EBOLI (SALERNO). Zakaz całowania się w aucie

Za taki ,,postępek” można być ukaranym mandatem od 50 do 500 euro. Zakaz obowiązuje w pobliżu hali sportowej Palasele niedaleko centrum, gdzie często pary zatrzymują się na wieczorne amory. Zakaz, jak tłumaczy burmistrz miasta, ustalono ze względu na bezpieczeństwo. Eboli nie jest spokojnym miastem, często są tu dokonywane kradzieże, bójki i inne niebezpieczne incydenty, a przyjeżdżające tu pary stanowią łatwą ofiarę dla tego typu przestępstw.

WENECJA. absolutny zakaz karmienia gołębi

NEAPOL. Zakaz palenia, także w parkach publicznych

ZAKAZY kąpieli w fontannach: w RZYMIE, ANKONIE, BOLONII, WERONIE, LECCE i wielu innych miastach z  zabytkowymi  fontannami

GENUA. Zakaz wywieszania prania za oknem i odsłoniętych balkonach przy głównych ulicach miasta

Zakaz hałasowania podczas sjesty od godziny 13.00 do 16.00 (w budynkach mieszkalnych) i od 13.00 do 15.00 w hotelach

Oprócz wyżej wymienionych specyficznych zakazów trzeba,  pamiętać, że we Włoszech należy sprzątać ekskrementy po swoim psie. W wielu  miastach jak np. Asti, Savona, Sori, Chivasso, Genova, Volterra, Piacenza, Cagliari... obowiązkowo trzeba  take wyczyścić  mocz swojego pupila i mieć przy sobie potrzebną do tego wodę.

Inne zakazy

Zakaz chodzenia z gołym torsem i w kostiumie kąpielowym

Wiele miast wprowadziło ten zakaz zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich. Zakaz dotyczy stref poza kąpieliskami i plażami jak np. w Riccione, Cervi, Capri, Ischia, Syrakuzy, Wenecja – kary są wysokie dochodzą nawet do 500 euro!

Zakazy palenia i picia alkoholu

Zakazy palenia w miejscach publicznych od niedawna obowiązuje także na plażach. Podobnie zakaz picia alkoholu poza lokalami gastronomicznymi grozi grzywną.

Zakaz wprowadzania ,,plastiku” na włoskie plaże

Zakaz dotyczy wyrobów plastikowych, takich jak sztućce, talerze, kubki, tace, pojemniki na żywność, słomki, butelki, lub inne tworzywa sztuczne nie ulegające biodegradacji jak np. torebki, woreczki śniadaniowe czy reklamówki. Złamanie  przepisu grozi mandatem w wysokości do 500 euro.

Zakaz porzucania petów na ulicach i plażach

Przekroczenie zakazu grozi karą w wysokości od 30 do 300 euro

Zakazy biwakowania i jedzenia na ulicy i  w centrum miast

Obowiązuje w bardzo wielu miastach, między innymi w Wenecji, Florencji, Rzymie, Weronie czy Turynie… Zakaz powstał przede wszystkim ze względu na chęć uniknięcia uciążliwego zajmowania przestrzeni publicznej oraz, jak podkreślają burmistrzowie miast, dla estetyki. Tu także są wysokie kary  w wysokości od 150 do 500 euro.

Korespondencja: Aneta Malinowska autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *