Sycylia: groźna eksplozja wulkanu Stromboli

Silna eksplozja wulkanu Stromboli (Messina) wywołała panikę wśród mieszkańców i turystów w środę po południu. Jedna osoba zginęła –turysta, który w chwili wybuchu znajdował się w Ginostra (Lipari), natomiast jego przyjacielowi nic się nie stało, choć znaleziono go w stanie szoku. Dwóch innych turystów zostało rannych.

Dwie silne eksplozje wulkanu zarejestrowano około godziny 16.46. Podobna aktywność wulkanu miała miejsce w 2003 i 2007 roku. Nie ma żadnej pewności, że sytuacja się nie powtórzy – twierdzą eksperci – to zjawiska nieprzewidywalne.

Niektórzy turyści w popłochu rzucili się do morza. Grupa turystów, szczególnie dzieci i starsi opuściły już wyspę. Ktokolwiek jeszcze chciałby opuścić teren wyspy może zgłosić się do Straży Przybrzeżnej, która to umożliwi.

Wokół wyspy nadal krążą helikoptery ratunkowe wysłane z Katanii i Salerno, tereny Lipari są monitorowane aby ugasić wszystkie ewentualne zaczątki pożarów. W chwili obecnej nie ma efektu tsunami na wybrzeżu, ale ze względów bezpieczeństwa wstęp na wszystkie plaże jest zabroniony.
2 thoughts on “Sycylia: groźna eksplozja wulkanu Stromboli

 1. Ewa

  Dlaczego w nawiasach podane są nazwy własne Messina i lipari podczas gdy Stromboli jest samodzielną wyspą w archipelagu Wysp Liparyjskich, podobnie jak Lipari jest wyspą samodzielną. Ginostra leży właśnie na wyspie Stromboli. Messina zaś to port na Sycyli, z którego wypływają promy i statki… Pozdrawiam

  Reply
  1. Polacy we Włoszech Post author

   W nawiasie zaznacza się nazwę prowincji do której dana miejscowość należy administracyjnie. Nawet jeśli to jest oddzielna wysepka

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *