Montecuccolo – Nowe legendy średniowiecznego zamku

Zamek Montecuccolo (Pavullo nel Frignano, Modena) będzie na pewno świeżym kąskiem dla miłośników historii legend i  zamków – dopiero od niedawna można  go zwiedzać. 

Zamek jest jeszcze mało znany turystom, znajduje się w regionie Emilia Romania w prowincji Modena, wznosi się na skalistym wzgórzu, około trzech kilometrów od  Pavullo nel Frignano, w maleńkiej frakcji  Montecuccolo, w samym centrum starożytnej prowincji Frignano. Zamek był ośrodkiem wojskowym i administracyjnym oraz domem rodziny Montecuccoli, cesarskich panów feudalnych z Frignano.  Najbardziej znanym  przedstawicielem rodu był kondotier Raimondo Montecuccoli. Zamek został zbudowany w celach obronnych w 1019 roku i ukończony w 1027 roku.  Przy twierdzy znajduje sie niewielka urocza wioska, jej istnienie zostało udokumentowanej już w XIII wieku, a tuż obok  zobaczymy także XV-wieczny kościół  Świętego Wawrzyńca (San  Lorenzo) z wysoką dzwonnicą w centrum fasady. Z zamku rozciąga się piękny widok na pobliskie wzgórza, które można podziwiać z okien lub z placu tuż pod wieżą.

Nareszcie można zwiedzać!

W 2009 roku niszczejący zamek został odnowiony i otwarty dla turystów w 2013 roku. Także kościół i większość domów we wsi została poddana renowacji. Niegdyś posiadał on wiele wież jednak do dziś pozostało ich niewiele. W pomieszczeniach zamku zainaugurowano dwa muzea: Muzeum Przyrodnicze Frignano  –   Museo Naturalistico del Frignano „Ferrucci Minghetti”   oraz  kolekcje artystyczne „Il Paese ritrovato” Gino Covili i „Raffaele Biolchini” – grafika i rzeźby, dzięki którym zamek stał się celem turystycznym i zostaje chętnie odwiedzany .

Z wierzchu zamczysko a w środku domowe ciepło…

Patrząc z zewnątrz na zamek wydaje sie on ogromny, o nieco surowym, majestatycznym i zarazem groźnym wyglądzie,  natomiast  od wewnątrz przypomina on raczej mieszkanie, jest bardzo skromny, pomieszczenia są wyjątkowo małe o niskich sufitach, dominują tu konstrukcje drewniane.

Na pierwszym piętrze znajduje się pokój, który według tradycji był pokojem generała Raimondo. Pod sufitem belki, na ścianach zobaczymy malowidła z 1545 r. z motywami roślinnymi , delfinami i herbami pokrewnych rodzin, a  majestatyczny kominek nosi herb rodziny.

Na drugim piętrze znajduje się pokój poświęcony naukom o Ziemi. Tutaj można obserwować próbki skał, minerałów i skamieniałości z obszaru Frignano.

Na trzecim piętrze znajduje się  sala  poświęcona botanice i zoologii, gdzie wyeksponowane są zwierzęta i rośliny,  żyjące do 800 metrów. Dwie duże gabloty poświęcone są faunie pobliskiego terenu , zwierzęta są umieszczone na tle  podświetlanych paneli fotograficznych. Zobaczymy tu Wiewiórki, borsuka, sowę, bociana  i wiele innych. Oprócz tego jest też ciekawa kolekcja entomologiczna.

Na czwartym i ostatnim piętrze znajdziemy drugą salę poświęconą botanice i zoologii i tutaj pokazane są zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla najwyższych wysokości, od 800 metrów wzwyż, zobaczymy np.dziki czy wilki .

Nowe legendy starego zamku

Zamek w rzeczywistości nie posiada własnej legendy, ale o tym pomyślał historyk Andrea Pini , który w swojej książce bazującej się na historycznych wydarzeniach i własnej wyobraźni napisał pięć opowiadań na temat zamkowych zjaw   “I fantasmi del Castello di Montecuccoli”, czyli „Duchy Zamku Montecuccoli” . ..,,Duchy o których sądzono, że zniknęły na zawsze w rzeczywistości zawsze istniały, lecz skamieniały, a jak wiemy, kamienie mówią, wystarczy tylko umieć uważnie słuchać ”.

Duchy  przedstawiają się jako starożytni panowie i pobożni szlachcice, administratorzy i arcykapłani. Stary duch  Montecuccoli, Rangone, błąka się niespokojnie i prosi o modlitwę za swoją biedną cierpiąca duszę, która obecna jest  w miejscach jego dzieciństwa i często  narzeka:  ​​„latem zamek jest pełen turystów o każdej porze, a czasami jest taki gwar, że muszę schować sie w moim małym pokoju … Kocham ciszę”

Zamek można zwiedzać codziennie,  bilet kosztuje tylko 2 euro

Od poniedziałku do piątku od  10.00 do 13.00 i od 15.00 do 19.00

Sobota od 15.00 do 18.00, niedziela od  10.00 do 13.00 i od 15.00 do 19.00

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.