LORETO – weterani gen. Władysława Andersa przybyli na cmentarz wojenny z okazji 75. rocznicy wyzwolenia regionu Marche

W 2019 roku  obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia włoskiego regionu Marche z okupacji niemieckiej oraz 100 lat relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami. 

17 lipca, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Ambasadą RP w Rzymie zorganizował uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, poległych na froncie adriatyckim. 

Delegacja złożona z kilku przybyłych kombatantów walczących o te ziemie w 1944 roku, jak i z przedstawicieli polskich władz państwowych, zwiedziła bazylikę loretańską już w godzinach rannych. Wieczorem zaś, na cmentarz wojenny w Loreto przyłączyli się nie tylko przedstawiciele władz lokalnych Loreto, ale i liczna Polonia włoska mieszkająca w tym regionie. 


Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentował Minister Jan Józef Kasprzyk, w towarzystwie pani Marii Koc – Wicemarszałek Senatu RP wraz z panią Senator Anna Marią Anders, córką generała Władysława Andersa. Z Ambasady RP w Rzymie przyjechał Chargé d’Affaires Szymon Wojtasik, jak i pani kierownik Wydziału Konsularnego Agata Ibek-Wojtasik. Konsulat Honorowy w Ankonie był obecny w osobie pani Cristiny Gorajski Visconti. 

Nie zabrakło przedstawicieli społeczności polonijnej: Związku Polaków we Włoszech – prezes Urszuli Stefańskiej-Andreini, jak i Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche – prezes Marii Teresy Bulhak-Jelskiej. 


Obecne było również młode pokolenie. Przyjechali  uczniowie Polskiej Ludoteki Wojtek z Ascoli Piceno i San Benedetto del Tronto. W rzędach pocztów stanęli ze swym sztandarem uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders reprezentując siedziby Ankony, Maceraty i Perugii. Obdarowali oni drobnym upominkiem dostojnych i oczekiwanych gości, weteranów: Kordiana Borejko, Władysława Dąbrowskiego, Ottona Hulackiego, Stanisławę Kociełowicz, Alfonsa Mrzyka,  Witolda Szmidta, Mariana Tomaszewskiego, Zbigniewa Zaborowskiego. Otrzymali oni również apaszki w barwach flagi włoskiej od stowarzyszenia kombatantów ANCR MC – Associazione Nazionale Combattenti e Reduci z Maceraty. Wiele włoskich organizacji i przedstawicieli miast ze swymi barwnymi proporcami przybyło na tą uroczystość, aby oddać hołd poległym Polakom. 

W kazaniu mszy świętej celebrant podkreślił, że “wojsko polskie przelało wiele krwi, podczas zaborów, powstań i II wojny światowej. Polskie groby są rozsiane po całym świecie, po polach, łąkach nie tylko Europy ale i świata. Dziś wyrażamy wdzięczność tym poległym w Loreto.”

Minister J.J. Kasprzyk docenił weteranów, którzy jak ich poprzednicy szli z ziemi włoskiej do Polski, ale wielu z nich nie doszło i spoczywa na cmentarzach w Monte Cassino, Loreto i Bolonii. Ten cmentarz świadczy o tym, że 75 lat temu, żołnierz polski po raz kolejny w historii, po raz kolejny w dziejach, stanął w obronie cywilizacji łacińskiej, przeciwko cywilizacji śmierci jaką tym razem był narodowy socjalizm niemieckiej III Rzeszy. 

Chargé d’affaires Szymon Wojtasik podkreślił istotę obchodzonej w tym roku 100. rocznicy stosunków dyplomatycznych polsko-włoskich. Latem 1944 roku odnowiło się braterstwo broni tych dwóch narodów. Dziś w przyjaźni podtrzymujemy te relacje. 

Tak samo burmistrz miasta Loreto Paolo Niccoletti docenił więzy, które od wieków łączą Polskę i Włochy. Podkreślił, że generał Anders wybrał miasto Loreto na miejsce sztabu głównego nie tylko z pobudek wojskowych, strategicznych, ale dlatego że stając przed Madonną w Loreto czuł się jakby stanął przed Czarną Madonną w Częstochowie. Jakby zbliżył się do swojej ojczyzny.


Anna Maria Anders wyraziła swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczynili się do podtrzymywania tej przyjaźni, którą czuje w regionie Marche: sentymentu do niej i do jej ojca generała Władysława Andersa. 

Podczas tej uroczystości odbyło się również przyznanie medali “Pro Patria”. Otrzymali je z rąk Ministra J. J. Kasprzyka: Konsul Honorowa RP w Ankonie, Pani Cristina Gorajski oraz burmistrz miasta Loreto, pan Paolo Niccoletti. Obydwoje od lat zasłużeni w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na zakończenie uroczystości,  pod flagą polską, która powiewa na maszcie usytuowanym pośrodku cmentarza, pośród ponad tysiąca grobów polskich żołnierzy,  zostały złożone wieńce. Jak co roku zostały zapalone znicze, gdyż Polacy i Włosi nie zapomnieli o swych bohaterach.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

58 − = 48