List pożegnalny Wicekonsula Bartosza Skwarczyńskiego na zakończenie siedmioletniej służby konsularnej w Mediolanie

Poniżej publikujemy list pożegnalny Wicekonsula Bartosza Skwarczyńskiego na zakończenie siedmioletniej służby konsularnej w Mediolanie:

Szanowni Państwo,

U progu mojej siedmioletniej misji w Mediolanie przyszedł czas na pożegnanie. Serce podpowiada – oby trwało ono jak najkrócej. Życie potrafi bardzo zaskakiwać, więc wszystko jest możliwe. 

Niewątpliwie szalenie trudno jest się rozstać po tak długim okresie spędzonym w kraju Dantego i Petrarki. Kiedy przyjeżdżałem do Mediolanu w sierpniu 2012 roku nigdy nie przypuszczałem, że będzie mi dane służyć ukochanej Ojczyźnie, w umiłowanych Włoszech, aż przez siedem jakże symbolicznych lat.

Był to okres pięknej i oddanej służby zarówno drugiemu człowiekowi, jak i naszej RP. Jako młody dyplomata mogłem uczyć się rzemiosła i kunsztu dyplomatycznego od najlepszych.

Do Polski wracam bogaty w najróżniejsze doświadczenia i przeżycia: zarówno te piękne, jak i te naprawdę trudne. Wiele z nich ukształtowało mnie jako człowieka. Z pewnością pozostawią one we mnie trwały ślad.  Ale to jest właśnie kwintesencja naszej służby.

Aktualnie wracam do MSZ i obejmę samodzielne stanowisko koordynatora ds. kryzysów konsularnych na świecie. Mój adres e-mailowy pozostaje bez zmian. Zapraszam wszystkich serdecznie do kontaktu w każdej sprawie. Będzie mi zawsze bardzo miło. Moim następcą jest pan Maciej Nowicki, który od poniedziałku oficjalnie zastąpi mnie na stanowisku Kierownika Referatu ds. Współpracy z Polonią, Prawnych i Ruchu Osobowego. 

Dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali mnie od samego początku. Dziękuję koleżankom i kolegom z Konsulatu RP w Mediolanie za przyjaźń, codzienny uśmiech, spędzone razem chwile w pracy, jak i poza oraz Ambasady RP w Rzymie za doskonałą i owocną współpracę. Tylko dzięki temu, że tak wspieraliśmy się udało się wspólnie zrealizować tyle wspaniałych inicjatyw. Dziękuję Polonii i włoskim przyjaciołom za ciepłe przyjęcie, sympatię i nieustającą przychylność. Służba Polsce, naszym rodakom i współpraca z Państwem była dla mnie prawdziwym zaszczytem i przyjemnością.

Niech to pożegnanie będzie uwerturą do tego, co wierzę, że nadejdzie w przyszłości.

Arrivederci Italia!

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami,

Bartosz Skwarczyński

Wicekonsul, Kierownik Referatu ds. Współpracy z Polonią, Prawnych i Ruchu Osobowego, Konsulat Generalny RP Mediolanie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 + = 51