Agrigento Dolina Świątyń (Valle dei Templi) historyczną perłą Sycylii

Dolina Świątyń (Valle dei Templi)

To niewielkie miasto na południowym wybrzeżu Sycylii jest ogromną skarbnicą historii. Około 3 kilometrów od miasta na niewielkim wzgórzu znajduje się największy obszar archeologiczny na całej Sycylii (Valle dei Templi) oraz jeden z najważniejszych na świecie. Dobrze zachowane świątynie greckie (VI i V w. p.n.e.) oraz rzymskie grobowce i ruiny domów (II-I w. p.n.e.) To jeden z najważniejszych śladów istnienia Wielkiej Grecji (Magna Graecia) .

Świątynie

Najbardziej znane świątynie to Świątynia Concordii najlepiej zachowana ze wszystkich świątyń greckich na świecie z 430 roku p.n.e. Następna dobrze zachowana to Świątynia Junony, obecnie o 30 kolumnach. Pozostałe to Świątynia Zeusa Olimpijskiego – jedna z największych świątyń antycznego świata. Dziś pozostały tylko podstawy, niekóre fragmenty oraz telamony, Świątynia Kastora i Polluksa (obecnie zachowały się tylko 4 kolumny), Świątynia Heraklesa niegdyś z 38 kolumnami dziś jedynie pozostało ich 9 . Miejsce to położone jest na niewielkim wzgórzu widoczne dobrze z głównej ulicy.

Zwiedzanie

Dolina Świątyń posiada dwa wejścia od strony zachodniej i od strony wschodniej z parkingiem płatnym. Obszar archeologiczny rozciąga się prawie na 2 kilometrach pomiędzy wejściami pod gołym niebem.

Radzę zabrać ze sobą butelkę wody i kapelusz chroniący przed słońcem Byłam też z psem, więc możecie zabrać tam waszego pupila. Ważne by był na smyczy. Pamiętajmy zabrać woreczki do nieczystości po zwierzętach. Zabrałam także wygodną silikonową miseczkę tak by pies mógł się napić.

Bilet 10 euro, ulgowy 5 euro.

Na zdjęciu Aneta Malinowska

Muzeum Archeologiczne

Museo Archeologico Regionale “Pietro Griffo”di Agrigento znajduje się pomiędzy Agrigento, a Doliną Świątyń tuż przy głównej ulicy strada Provinciale 4. To z pewnością jedno z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów archeologicznych na Sycylii. Zgromadza zbiory państwowych i diecezjalnych materiałów archeologicznych i stanowi organiczną całość o szczególnym znaczeniu historii miasta Agrigento i jego terytorium.

Budynek został zaprojektowany przez Franco Minissi i zbudowany w 1960 roku na ruinach agory czyli na głównym placu starożytnego miasta. To połączenie budynku nowoczesnego ze starożytnymi ruinami czyni go bardzo interesującym. W 17 salach zobaczymy m.in. znaleziska z grobowców, znaleziska z sanktuariów i świątyń i pomieszczenia poświęcone świątyni Zeusa, dokumentacje kartograficzną, zbiory ceramiczne, statuetki bóstw i oficerów, monety , fragmenty fresków.

Bilet 8 euro, ulgowy 4 euro.

W przypadku zwiedzenia muzeum i Doliny Świątyń bilet wynosi 13,50 euro, ulgowy 7 euro.

Ciekawostki

W 1997 roku miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W 2011 roku stanęło tu 17 kolosów jednego z najbardziej uznanych współczesnych artystów Polaka Igora Mitoraja. Do dziś na stałe pozostała tu monumentalna rzeźba z brązu IKAR naprzeciwko Świątyni Concordia.

Zwiedzanie bezpłatnie dla wszystkich: w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 − 77 =