Kilka sposobów jak zrobić zabawkę dla psa

Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata należy o niego odpowiednio zadbać. Na jego kondycję ma wpływ nie tylko odpowiednia dieta, ale również aktywność fizyczna. Szczęśliwy pies, to wybiegany pies. Jest kilka sposobów, by zachęcić czworonoga do aktywności. Świetnym sposobem są wszelkiego rodzaju zabawki. W jaki sposób przygotować je samodzielnie w domu? Zapraszam do lektury.

Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sieci znajduje się szeroka oferta zabawek dla psa. Można je dopasować do rasy, wielkości oraz wieku pupila. Są one jednak dosyć drogie. Na zakupie jednego egzemplarza się nie skończy, zatem z pewnością zauważysz ciężar poniesionych kosztów. Co więcej, często dochodzi do sytuacji, kiedy zwierzę pochłania część albo całość gryzaka. To może zaszkodzić jego zdrowiu. 

W łatwy i nieskomplikowany sposób zajęcie dla czworonoga możesz wykonać samodzielnie. Wokół Ciebie znajduje się mnóstwo elementów, które doskonale nadają się do skonstruowania psich zabawek. Zaoszczędzisz, będziesz mieć pewność, że zwierzak jest bezpieczny oraz szczęśliwy. 

Poznaj kilka prostych pomysłów na stworzenie zabawki dla psa krok po kroku. 

Two dogs border collie playing with rope toy in summer

Butelka z niespodzianką

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. To stwierdzenie sprawdzi się także w przypadku psa. Mimo usilnych starań dotyczących ograniczenia zużywanego plastiku, z pewnością w każdym domu znajdzie się jakaś butelka z tworzywa sztucznego po wodzie mineralnej lub innym napoju. Nasyp do niej trochę suchej karmy i szczelnie zakręć. Powstanie pewnego rodzaju grzechotka. Rzuć swojemu psiakowi – zabawka gotowa. Kilka minut zajmie mu przegryzanie całości, na koniec czeka go miła niespodzianka, w postaci ulubionych smakołyków. Możesz wykonać nieskończoną ilość tego typu gryzaków, które świetnie się sprawdzą zarówno w domu jak i na spacerze. 

Przygotuj: 

 1. Plastikową butelkę po napoju.
 2. Suchą karmę dla psa. 

Gryzak – szarpak ze starych t-shirtów

Ze starych, niepotrzebnych ubrań skonstruujesz świetną zabawkę dla psa, która może przybrać różne kształty. Potnij bawełniane koszulki na paski. Złóż pasma w pęk i zwiąż w górnej części, tworząc gruby węzeł. Spleć wszystkie elementy w warkocz. Dolną część zwiąż w kolejny węzeł. Tego typu konstrukcja posłuży zarówno do aportowania jak i do przeciągania. Pies może także po prostu ją podgryzać. 

Przygotuj: 

 1. Kilka starych t-shirtów. 
 2. Nożyczki.

Zabawka z piłeczki tenisowej i sznurków

Wielofunkcyjną zabawkę można zrobić z piłki tenisowej i kilku kolorowych sznurków. Zalecam wybrać linki bawełniane. Są one ekologiczne, dzięki czemu jeżeli nawet pies je połknie, nic mu się nie stanie. Przebij piłkę na wylot. Przez powstałe otwory przeciągnij kilka sznurków, a na ich końcach zawiąż supełki. Zabawka gotowa. Możesz nauczyć nią aportowania swojego ulubieńca lub po prostu pozwolić mu samodzielnie się bawić. 

Przygotuj: 

 1. Piłkę do tenisa. 
 2. 2-3 sznurki bawełniane o długości ok. 30 cm. 
 3. Gruby gwóźdź lub nożyk do tapet. 

Lina bawełniana

W zależności od średnicy i długości liny bawełnianej, możesz stworzyć z niej mnóstwo psich zabawek. Poczynając od kawałka grubej liny, na której jednym i drugim końcu zwiążesz węzeł. Tego typu gryzak to ekologiczne i zdrowe dla psa rozwiązanie. Średniej grubości linka z kilkoma węzłami posłuży do przeciągania, które wzmacnia mięśnie zwierzęcia i jego koordynację ruchową. Kolejny projekt to piłka spleciona z bawełnianego sznurka – doskonała do gryzienia i aportowania. Można również tworzyć różnego rodzaju obręcze. Tylko od Twojej inwencji twórczej oraz upodobań czworonoga zależy jaka zabawka powstanie z liny. 

Przygotuj:

 1. Linę bawełnianą o grubości od 10 do 40 mm.

Na upalne dni

Ciekawy pomysł, który zmotywuje Twojego psa do zabawy zwłaszcza w ciepłe, letnie dni. Do miski wrzuć kilka ulubionych gryzaków czworonoga. Zalej wodą i wstaw do zamrażarki. Jak całość zamarznie, wyjmij bryłę lodu z miski i podaj zwierzakowi na dworze. Dobrze, jeśli zabawki wystają ponad lód. Twój ulubieniec doskonale będzie się bawił wydobywając poszczególne elementy z zamarzniętej wody, dodatkowo chłodząc się zlizując kolejne warstwy. 

Przygotuj: 

 1. Piłki tenisowe, gryzaki, węzełki z grubej liny.
 2. Miskę.
 3. Wodę.
 4. Zamrażalnik. 

Jeansowa kość

Znajdź znoszone, niepotrzebne jeansowe spodnie. Przygotuj szablon w kształcie kości, chociaż może to być również każdy inny kształt. Odrysuj na tkaninie wybraną formę, następnie wytnij dwa egzemplarze. Zszyj ze sobą, zostawiając niewielki otwór. Resztę jeansu potnij na paseczki, którymi wypełnisz wnętrze zabawki. Na koniec zaszyj “wnętrzności”. Gotowe! Oczywiście, aby wykonać taką kość możesz wybrać inny, mocny materiał. Pamiętaj jednak, że im mocniejszy, tym dłużej posłuży pupilowi. 

Przygotuj: 

 1. Stare jeansy. 
 2. Igłę i nitkę. 
 3. Wybrany szablon, np. w kształcie kości. 
 4. Ołówek. 

Psia zabawa ważna sprawa

Zabawki dla psa to nie fanaberia. Aby zwierzę mogło prawidłowo się rozwijać oraz funkcjonować między ludźmi musi wypracować odpowiednią równowagę. Różne kolory, faktury, kształty, materiały wpływają na percepcję Twojego czworonoga. Przede wszystkim rozwiązania do zabawy umożliwiają rozładowanie energii, wyciszają emocje. Bardzo ważne są również ze względów higienicznych. Wszelkie szarpanie, podgryzanie ułatwia utrzymać psie uzębienie w dobrym stanie. 

Skorzystaj zatem z prostych, domowych sposobów na stworzenie akcesoriów do zabawy dla swojego ulubieńca.

Artykuł opracowany przy współpracy ze
sklepem internetowym jumbo-shop.pl – Twoim specjalistą od domu i ogrodu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *