MARCHE I UMBRIA: Zapisy do polonijnej szkoły ANDERS

To już 5 rok, kiedy uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders usłyszą szkolny dzwonek. Trzy siedziby: w Ankonie, Maceracie i Perugii jak co roku, szykują ławki dla swoich studentów. Powracają do nich polsko-włoskie dzieci z lat ubiegłych, ale zapisują się i nowe. W ubiegłym roku szkolnym na zajęcia uczęszczało około 100 uczniów.

Lekcje prowadzone są w języku ojczystym i przez nauczycieli polonijnych. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w sobotnie popołudnia. Nie jest ich dużo, ale są bogate, intensywne i mają na celu rozkochać młode pokolenie o polskich korzeniach, w tej drugiej ojczyźnie – Polsce. Oprócz języka polskiego młodzież ma kontakt z polską kulturą i tradycją. Nie brakuje też elementów historii i geografii państwa nad Wisłą. Nawiązują się przyjaźnie nie tylko wśród najmłodszych, ale i wśród rodziców, a nawet dziadków.

Szkoła Anders w każdym mieście ma swoją siedzibę, kadrę i metodę nauczania. Łączy je wspólny cel: propagowanie polskości w centralnych Włoszech, realizowanie wspólnych projektów wraz ze Stowarzyszeniem Polsko-Włoskim Nowym w Marche. We współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Ankonie, jak i z Konsulatem RP w Rzymie  szkolna społeczność polonijna uczestniczy w różnych inicjatywach i uroczystościach. 

Wielu rodziców obawia się zapisania pociechy do szkoły polonijnej, kiedy nie mówi ono po polsku. Szkoła Anders zachęca właśnie takie rodziny na kontakt z placówką, gdyż dzieci dzielone są na grupy ze względu na wiek i poziom znajomości języka. Wielu uczniów zapisało się znając tylko kilka polskich słów. Dziś zaś piszą oni i czytają. Warto spróbować, ale nie pozbawiać dziecka takiej możliwości. Szkoła Anders udostępnia podręczniki i wszelkie materiały dydaktyczne, nawet multimedialne. Kadra przechodzi specjalne szkolenia organizowane przez ośrodki metodyczne w Polsce i we Włoszech. Zajęcia wówczas są prowadzone na zasadzie kursów dodatkowych, interaktywnych, które przyciągają małego studenta tak, aby stał się młodym ambasadorem Polski. 

O działalności Szkoły Anders można dużo dowiedzieć się ze strony internetowej.

Zapisy do każdej siedziby są oddzielne:

Ankona: on line lub przez Facebook

Macerata: on line lub przez Facebook

Perugia: on line lub przez Facebook

Na stronach facebookowych jak i internetowej są również dane do kontaktu mailowego i telefonicznego. Udzielone zostaną wszelkie informacje dla zainteresowanych rodziców i dziadków w języku polskim lub włoskim. Podaruj dziecku język Polski!

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT
www.plorit.wordpress.com
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 2