Panele fotowoltaiczne – nie tylko ekologia!

Przydomowe panele fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie energii do zasilania domowych sprzętów – ekologia jest tutaj tylko jedną z zalet inwestycji.

Coraz więcej osób interesuje się obecnie alternatywnymi źródłami energii, które są bardziej przyjazne dla planety, a także dla nas samych. Jedną z propozycji są w tym przypadku panele fotowoltaiczne, które pozwalają na stworzenie elektrowni, która pozyskuje prąd z promieniowania słońca.
Teraz fotowoltaika staje się coraz to tańsza. Do dyspozycji jest także szeroka gama różnych programów pozwalających na jej dofinansowanie. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych myśli o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na swoich posesjach. Co można wtedy zyskać?


Fotowoltaika – co to jest?


Zacznijmy jednak od podstaw, a mianowicie od tego, czym jest fotowoltaika. Termin ten powtarzany jest obecnie bardzo często, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co się pod nim kryje.
Fotowoltaika to dziedzina nauki oraz techniki, której głównym polem zainteresowania jest pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Zastosowanie ma wtedy tak zwane zjawisko fotowoltaiczne.
Z fotowoltaiką mamy do czynienia już od lat – nie jest to nowy wynalazek. Wystarczy wspomnieć popularne kalkulatory słoneczne wyposażone w małe panele fotowoltaiczne pobierające energię słoneczną, aby zasilać swoją baterię. Aktualnie stosuje się także znacznie większe instalacje, które pozwalają na zasilanie nawet całych miasteczek!
Fotowoltaika wybierana jest obecnie również przez inwestorów prywatnych, najczęściej przez właścicieli domów jednorodzinnych. Co można wówczas zyskać?

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych dla domu:

niższe opłaty – zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną
ekologia – redukcja obciążenia środowiska naturalnego
prosty i szybki montaż – bez potrzeby tworzenia skomplikowanej instalacji
łatwa eksploatacja – panele fotowoltaiczne są niemalże bezobsługowe, a także nie wymagają konserwacji

Wobec tego fotowoltaika może być opłacalnym rozwiązaniem również dla właścicieli domów jednorodzinnych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ilość produkowanej wówczas energii nie będzie w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego też najczęściej panele fotowoltaiczne stosowane są wówczas jako wsparcie w zasilaniu i jako sposób na obniżenie rachunków za prąd.
Oszczędność polega wówczas na „odsprzedawaniu” wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii do zakładu energetycznego przez odprowadzenie jej do sieci. Następnie nadwyżkę prądu możemy odebrać bez dodatkowych opłat wtedy, gdy będzie on potrzebny.
W tym celu wykorzystuje się tak zwane instalacje on-grid, które wymagają podłączenia do sieci energetycznej i zamontowania odpowiedniego licznika. Stosuje się także instalacje off-grid bez podłączenia do sieci, wykorzystujące specjalne akumulatory, ale aktualnie są one nieopłacalne.


Jak zamontować panele fotowoltaiczne na swoim domu?


Jeśli także zastanawiasz się nad tym, aby zamontować na swoim domu nowoczesne panele fotowoltaiczne, skorzystaj z pomocy firm, które mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.
Klienci mogą liczyć wówczas na kompleksową obsługę, która będzie obejmowała między innymi przygotowanie projektu instalacji, jej montaż, a także serwis. Dodatkowo, można liczyć na pomoc w zdobyciu korzystnego dofinansowania zmniejszającego koszty związane z założeniem paneli fotowoltaicznych na swoim domu.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Strefa Energii która specjalizuje się w odnawialnych źródłach energii.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 3