Ukąszenia przez żmiję we Włoszech: co robić? jakie objawy?

Częstotliwość ukąszeń przez żmije we Włoszech jest niska, a przypadki z groźnymi konsekwencjami są bardzo rzadkie. Zawsze jednak warto wiedzieć co zrobić jeśli do takiego ukąszenia dojdzie.

Należy pamiętać, że w 30 % przypadków żmija w ogóle nie wpuszcza trucizny do ciała, często też dawka jadu jest zbyt mała, aby była toksyczna.

W wyniku ukąszenia przez żmiję bardzo szybko pojawiają się objawy lokalne – rumień, zaczerwienienie, obrzęk, miejscowy ból i siniak wywołany uszkodzeniem tkanki. Jeśli symptomy te nie wystąpią do 3 godzin od ukąszenia oznacza to, że gad nie wpuścił trucizny(tzw. ukąszenie suche) lub jej dawka była zbyt niska.

Objawy ogólnoustrojowe pojawiają się natomiast trochę później (maksymalnie do 24 godzin) i są to : wymioty, mdłości, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, skurcze brzuszne, bóle mięśniowe i stawowe, niskie ciśnienie i zawroty głowy.

Jak rozpoznać, że zostaliśmy ukąszeni przez żmiję?

W miejscu ukąszenia pojawia się obrzęk, pęcherzyki krwotoczne oraz charakterystyczne asymetryczne ślady zębów, które oddalone są od siebie o około 8 milimetrów (za ich pomocą żmija wstrzykuje jad). Ukąszenie wywołuje również miejscowy ból.

Jak należy się zachować w przypadku, gdy dojdzie do ukąszenia?

Najważniejsze – należy się uspokoić, ponieważ panika jest bardziej groźna od samego ukąszenia. Opanowanie może spowolnić uwalnianie się jadu. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca. Ranę trzeba zdezynfekować i nałożyć na nią delikatnie opatrunek. Nie stosuje się opasek uciskowych, ponieważ zwiększają one ryzyko martwicy kończyn. Jeśli żmija ukąsi nas w okolicach klatki piersiowej lub głowy (co zdarza się na szczęście bardzo rzadko) musimy zostać niezwłocznie przetransportowani do szpitala.

Czego nie można robić?

Nie można absolutnie nacinać skóry, masować, uciskać lub odkładać jej lodem. Nie należy zakładać na ranę opaski uciskowej czy wyciskać trucizny. Antytoksyny jadu żmii nie wolno podawać poza szpitalem, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Jak zapobiegać ukąszeniom przez żmije?

Wybierając się na wycieczkę w teren (las, góry, skały czy torfowiska) powinniśmy zakładać wysokie buty i długie skarpety. Dobrym pomysłem jest też noszenie ze sobą kija podczas takich wędrówek. Należy unikać siadania na skałach i kamieniach (żmije lubią się tam wygrzewać) i absolutnie nie wkładać rąk w jamy znajdujące się w drzewach lub w norki małych gryzoni.

Korespondencja: Józefina Plesner

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *