Globalna sprzedaż detaliczna żywności przekroczy w 2020 r. 8,5 bln dolarów. Jednocześnie ponad 800 milionów ludzi głoduje

Według najnowszego raportu firmy Persistence Market Research, w skali światowej sprzedaż detaliczna żywności wygeneruje w 2020 roku przychody przekraczające 8,5 bln dolarów. Jeszcze 6 lat temu kwota ta wynosiła 5,6 bln dolarów. Można z tego wywnioskować, że  w latach 2014-2020 średnie roczne tempo wzrostu sprzedaży żywności wyniesie 6,1 proc.

Wzrasta liczba ludności na świecie, a wraz z nią także zwiększa się klasa średnia – oba te czynniki wpływają na zwiększenie pobytu na rynku żywności. Zgodnie z amerykańskimi badaniami, za rok do kategorii „klasa średnia” należeć będzie ok. 1,5 mld gospodarstw domowych, dla porównania w 2012 r. było to 1,2 mld. Duży wpływ na ten rezultat mają Chiny i Indie.

Zmienia się też struktura robienia zakupów. Będąc coraz bardziej zabiegani, ale też mając zasobniejsze portfele, coraz częściej będziemy kupować online.

Największym rynkiem spożywczym jest ciągle region Azji-Pacyfiku. Drugie miejsce zajmuje Europa, z dobrze zorganizowaną siecią sprzedaży detalicznej. Na podium jest też miejsce dla  Ameryki Północnej.

Patrząc pod kątem podziału na segmenty takie jak super- i hipermarkety, niezależne i specjalistyczne sklepy spożywcze, sklepy convenience oraz „inne” – ciągle liderem są super- i hipermarkety. W 2013 r. markety wygenerowały przychody o wysokości 2,9 bln dolarów, a w 2020 r. prognozowane są przychody ponad 4,4 bln dolarów, co oznacza średni roczny wzrost CAGR o 6,2 proc.

Inną kwestią jest, ile z wyprodukowanej i sprzedanej żywności trafia na śmietnik. W krajach rozwiniętych procent wyrzucanego jedzenia, bo kupowanego z nadmiarem jest przerażający, szczególnie jeśli uświadomimy sobie, ile osób w tym samym momencie głoduje.

Co roku  konsumenci w bogatych krajach marnują tyle jedzenia, ile wynosi cała produkcja netto żywności w Afryce subsaharyjskiej. Eksperci Federacji Polskich Banków Żywności (FPBŻ) obliczyli, że mieszkańcy Unii wyrzucają około 90 mln ton żywności rocznie.   W samej  Polsce każdego roku trafia do śmieci około 9 milionów ton jedzenia, z czego aż 2 miliony to żywność z gospodarstw domowych. Czteroosobowa rodzina miesięcznie wyrzuca do kosza jedzenie o wartości 200 zł.

W tym samym czasie ponad dwa miliardy ludzi na świecie jest niedożywionych, 800 milionów głoduje. Około  jednej trzeciej pełnowartościowego jedzenia trafia na śmietnik, a co 6 sekund z powodu niedożywienia umiera dziecko.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *