29 Forum Ekonomiczne w Krynicy: „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”

Początek września 2019  to już po raz 29 Forum Ekonomiczne w Krynicy. W ciągu trzech dni, od 3 do 5 września,  odbyło się ponad 340 dyskusji o gospodarce, w których udział wzięli najważniejsi polscy politycy, prezesi największych spółek, ekonomiści oraz goście z zagranicy. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmiało – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”

W przyszłym roku organizowane po raz 30-ty, Forum Ekonomiczne w Krynicy zyskało sobie renomę najważniejszego spotkania elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym 10-tysięcznym miasteczku uzdrowiskowym Beskidu Sądeckiego przez trzy dni skupia się ekonomiczne życie  Europy, toczą się rozmowy i zapadają decyzje dotyczące nie tylko Polski, lecz całej Europy. Wymieńmy tylko niektórych z uczestników forum : Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Witold Bańka, minister sportu i turystyki, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Tālis Linkaits, minister transportu Łotwy, Wołodymyr Omelyan, minister infrastruktury z Ukrainy, Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i Handlu z Węgier, Petr Koblic, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze, Przewodniczący Rady Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE), Tanja Miščević, szefowa zespołu negocjacyjnego ds. przystąpienia Republiki Serbii do Unii Europejskiej, Mary O’Connor stojąca na czele Federacji Sportów Irlandzkich i Jorge Delgado, sekretarz stanu ds. infrastruktury z Portugalii.

Tegoroczne XXIX Forum Ekonomiczne było rekordowe pod względem frekwencji i ilości wydarzeń merytorycznych – powiedział w czwartek pomysłodawca i organizator krynickiego forum, założyciel Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.

„Europa jutra. Silna, czyli jaka?” – tegoroczne forum szukałodpowiedzi na pytanie o to, jak Europa poradzi sobie w zderzeniu z globalnym układem sił politycznych oraz ekonomicznych.

„Europa od dłuższego czasu nie może uporać się z wewnętrznymi problemami, wśród których na pierwszy plan wychodzi Brexit. Rozwija się natomiast współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Rozwój przeżywa również Inicjatywa Trójmorza, jakkolwiek nie budzi ona entuzjazmu w Europie Zachodniej. W polityce globalnej mamy do czynienia z amerykańsko-chińską wojną handlową i wzrastającym napięciem na linii Stany Zjednoczone-Iran. Wydarzenia te mogą mieć olbrzymi wpływ na światową politykę i ekonomię w najbliższym czasie, a ich konsekwencje mogą dawać o sobie znać latami” – mówił jeszcze przed otwarciem imprezy Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej i pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W trzech dniach debat, panelach dyskusyjnych i prezentacjach wzięło  ponad 5,3 tys. osób w tzw. „polskim Davos”. Na program  tegorocznego Forum złożyło się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Dominowała tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, ale odbyły się również dyskusje poświęcone innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia. Główne tematy to: energetyka, strategiczne surowce, rozwój gospodarczy, inwestycje, infrastruktura, transport, wyzwania środowiskowe, międzynarodowa współpraca gospodarcza oraz nowe technologie i cyfryzacja gospodarki.

W tym roku ciekawym punktem programu była prezentacja „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” opracowanego wspólnie przez ISW oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Eksperci przeanalizowali  w nim m.in. kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy czy rozwój rolnictwa. W raporcie zaznaczono m.in., że przy założeniu utrzymania wzrostu gospodarczego, polskie PKB na mieszkańca będzie takie jak w krajach starej piętnastki UE za 14 lat, a Niemiec za 21 lat.

Warte odnotowania są też obrady Forum Cyberbezpieczeństwa oraz Forum Ochrony Zdrowia, podczas których ponad 100 ekspertów z całego świata omówiło kilkadziesiąt tematów.

Forum to też rozmaite wyróżnienia, w tym nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2019, która w tym roku trafiła w ręce premiera Mateusza Morawieckiego. W latach ubiegłych dostali jją m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Donald Tusk i Bronisław Komorowski. Premier Morawiecki trzy razy był do niej nominowany – dwa lata temu przegrał z Beatą Szydło a w 2018 roku sam prosił, by go nie uwzględniać w głosowaniu. Komu przypadnie nagroda decyduje Rada Programowa Forum Ekonomicznego, w 39 osobowym składzie do którego  wchodzą  prezesi spółek Skarbu Państwa i przedstawiciele Kościoła, biznesmeni, politycy, samorządowcy i dziennikarze. Do rady należy m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, marszałek Stanisław Karczewski, Jacek Karnowski, Daniel Obajtek, prezes Orlenu, Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia , Zbigniew Jagiełło, szef PKO BP a także Władysław Kosiniaka Kamysza czy Leszek Miller.

-Możemy mieć nadzieję, że za kolejne 14 lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy na poziomie rozwoju gospodarczego jak państwa Europy Zachodniej. Np. Hiszpania czy Francja, PKB na głowę mamy szansę osiągnąć, przy dobrych wiatrach – mówił Mateusz Morawiecki po otrzymaniu nagrody Człowieka Roku 2018  Forum Ekonomicznego w Krynicy.

To jest rok gospodarki, rok 2018, kiedy Polska pokazała rzeczywiście lwi pazur i to zawdzięczamy przedsiębiorcom. Tym, którzy biorą byka za rogi, którzy biorą ryzyko na siebie i razem z naszymi pracownikami są prawdziwymi autorami sukcesu Polski w 2018 i w 2019 roku również – dodał premier.

Wręczono równiez tytuł firmy roku, który trafił do banku PKO BP SA. Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, będącą jednocześnie nagrodą specjalną krynickiego forum  wręczono szefowej grupy Luxmed, Annie Rulkiewicz. Nagrodą Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza dla twórców i promotorów kultury za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury naszego regionu  w tym roku powędrowała w ręce  węgierskiego literaturoznawcy i historyka kultury prof. Csaba György Kissa.

Za rok jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne, na które jego organizator, Berdychowski zaprosił już dziś:

– To co udało nam się dotychczas zrobić, to potwierdzić, iż z roku na rok wydarzenia przez nas przygotowywane są bardziej interesujące, żywsze. W związku z tym na pewno Krynica w przyszłym roku będzie ciekawsza i dlatego warto do niej przyjechać.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *