Outsourcing w transporcie międzynarodowym – to się opłaca!

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z rozwiązań outsourcingowych. Mogą one dotyczyć również transportu międzynarodowego.

Transport międzynarodowy to dla wielu firm niezbędna usługa w prowadzeniu działalności. Z drugiej jednak strony może on generować bardzo wysokie koszty, gdy nie będzie realizowany na szeroką skalę.

Dzisiaj bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszy się outsourcing usług transportowych. Wspomaga on realizację zadań transportowych zarówno krajowo, jak również międzynarodowo, umożliwiając skupienie się na głównym celu działalności.

Na czym dokładnie polega transport międzynarodowy prowadzony jako outsourcing? Jakie są najważniejsze zalety tego rodzaju usługi? W końcu, gdzie można z niej skorzystać?

Czym jest outsourcing transportu?

Samo słowo „outsourcing” wywodzi się z angielskiego „outside resource using”, co w tłumaczeniu znaczy korzystanie z usług zewnętrznych. Dochodzi wówczas do przekazania zadań zewnętrznym firmom, która specjalizuje się w ich prowadzeniu.

Aktualnie outsourcing stosowany jest bardzo często, szczególnie wśród firm z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, lecz wybierają go także większe korporacje w określonych obszarach. Bardzo często outsourcing dotyczy obsługi księgowej i kadrowo-płacowej firmy, IT, sprzątania, ale również może on włączać transport – transport krajowy oraz transport międzynarodowy.

Outsourcing transportu międzynarodowego

Outsourcing w transporcie międzynarodowym obejmuje usługi polegające na kompleksowej spedycji przekazanych towarów. Mogą być to towary różnych typów, w tym także wymagające szczególnych warunków przewozu, na przykład kontrolowanej temperatury czy też podlegających konwencji ADR.

Transport międzynarodowy świadczony jako outsourcing to najczęściej transport drobnicowy, który polega na załadunku towarów od wielu klientów do jednego samochodu i przekazaniu ich we wskazane miejsca. To niedroga usługa prowadzona przez niemalże każdą firmę transportową. Również dostępny jest całopojazdowy transport międzynarodowy. W tym przypadku cały pojazd przeznaczony jest do transportu towarów od jednego klienta. Jest to transport bezpośredni, czyli odbywa się od jednego do drugiego punktu wskazanych przez klienta.

Zlecenie zewnętrznej firmie usług przewozowych jest korzystnym rozwiązaniem pod wieloma względami.

Zalety outsourcingu w transporcie:

  • zmniejszenie kosztów związanych z transportem towarów – firma nie musi posiadać własnego zaplecza transportowego, a jedynie płaci za samą usługę
  • terminowość dostaw – ze względu na swoje doświadczenie firmy transportowe są w stanie zapewnić punktualne dostawy do celu
  • elastyczność – można zlecić wówczas transport różnego rodzaju towarów, zarówno drobnicowych, jak również transport całopojazdowy w zależności od potrzeb
  • różne rodzaje towarów – firma transportowa wykorzystująca model outsourcingu może pobrać od klienta różnego rodzaju towary, także wymagające szczególnych warunków przewozu
  • zmniejszenie ryzyka działalności – dzięki wykorzystaniu firmy zewnętrznej klient ponosi mniejsze ryzyko związane z utrzymaniem ciągłości działalności
  • większa konkurencyjność – transport międzynarodowy jako outsourcing pozwalają na przegonienie konkurencji

Wobec tego transport międzynarodowy realizowany jako outsourcing jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty dla każdego przedsiębiorstwa, które pragnie prowadzić dostawy poza granicami kraju.

Aktualne oferty związane z outsourcingiem transportu międzynarodowego można znaleźć już teraz on-line.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Stan-Trans specjalizującą się w transporcie krajowym i międzynarodowym.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *