Inteligentne systemy bezpieczeństwa ochronią nas i obronią

Zgodnie z ubiegłorocznymi badaniami CBOS, co piąty Polak (19 proc.) w ciągu ostatnich 5 lat został okradziony, pobity czy włamano mu się do domu lub samochodu. Te statystyki są znacznie wyższe w dużych miastach. Jak możemy temu przeciwdziałać? Raport opracowany dla Ministerstwa Cyfryzacji pokazuje, że rozwiązania z zakresu smart city mogą ograniczyć nawet o 40 proc.tego typu zdarzenia. Tu zaczyna się świat znany do niedawna z filmów science fiction, ale dziś to już codzienność w wielu miejscach. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, dbających o bezpieczeństwo na drogach, ulicach czy stadionach są inteligentne systemy wideo. To systemy bezpieczeństwa, które podejmują decyzję za operatora, nawet  prewencyjną. Taki system to sztuczna inteligencja, czyli algorytmy, które są w stanie analizować, co się dzieje w otoczeniu i na ich podstawie reagować.

Inteligentne systemy wideo automatycznie analizują nagrywany obraz w czasie rzeczywistym. Wykryją podejrzany ruch i dźwięk, określą przepływ ludzi, a rozpoznanie numeru rejestracyjnego pojazdu to dla nich pestka. Kamery wyposażone w sztuczną inteligencję  mogą kontrolować ruch w miejscach publicznych i dostarczać odpowiednim służbom informacji o podejrzanych zachowaniach. Co więcej, jeśli ktoś znajdzie się w strefie zakazanej, kamera może go poinformować o konieczności opuszczenia terenu, może też wysłać komunikat w postaci smsa ze zdjęciem takiej osoby do ochrony. Z kolei, gdyby pracownik ochrony nie zareagował w określonym czasie, komunikat o zdarzeniu zostanie wysłany do jego szefa.

Sama informacja o umieszczeniu inteligentnych kamer często odstrasza przestępców, bo zdają sobie sprawę, że łatwiej będzie ich zidentyfikować. Systemy do rozpoznawania twarzy z  dużą precyzją określą płeć, wiek, a nawet  nastrój osoby w kadrze. Jeśli widzimy, że ktoś jest zadowolony i spokojny to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że jest niebezpieczny. Inteligentne kamery, wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji, działają w każdych warunkach pogodowych.

Zgodnie z wynikami ubiegłorocznego raportu McKinsey („Smart cities: digital solutions for a more livable future”), zastosowanie rozwiązań wchodzących w skład  koncepcji inteligentnych miast zdecydowanie podnosi komfort życia w miastach. Szacuje się, że może uratować życie nawet 300 osób rocznie  a także szybciej reagować w nagłych wypadkach o 20–35 proc.  

Inteligentne systemy, podobnie jak wszystko z branży systemów zabezpieczeń, pierwotnie powstaje na potrzeby wojska, a następnie wykorzystywane są przez prywatnych użytkowników, jak i przez jednostki samorządowe. Takim przykładem może być kamera termowizyjna, wykorzystywana dziś w miejscach publicznych np czy wyodrębnianiu osób z gorączką w celu zapobiegania zagrożeniom epidemiologicznym..

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.