Dziczyzna – polska królowa mięs

Choć najczęstszym wybieranym mięsem w sklepach jest wciąż wieprzowina i drób, to Polacy coraz chętniej wracają do korzeni i historii polskiej kuchni. Nie da się z kolei zaprzeczyć, że królową polskiej kuchni od wielu wieków jest dziczyzna. Dziczyzna, czyli mięso głównie z dzika, sarny i jelenia, dawniej najbardziej popularna była wśród szlachty i królów, którzy urządzali uczty ze smakowitego mięsa leśnych zwierząt. Obecnie wyjątkowe walory smakowe i odżywcze może pokochać każdy z nas, do czego serdecznie zachęcam.

Mięso prawdziwie BIO i EKO

Zaopatrując się w mięso, często natrafiamy na etykiety, które próbują nas przekonać, że dany produkt jest BIO i EKO. Tymczasem mięso ze zwierząt hodowlanych z produktami ekologicznymi i naturalnymi często ma bardzo niewiele wspólnego. Drób czy trzoda chlewna żyją w zbyt ciasnych klatkach, pozbawione swobody ruchu i świeżego powietrza, karmione są paszą z GMO, podawane są im sztuczne hormony na szybszy wzrost, oraz antybiotyki. Następnie transportowane są do ubojni, gdzie umierają czując w powietrzu strach i krew swoich poprzedników. Cały proces, od narodzin po ubój, ma wpływ na jakość i świeżość mięsa, które w przypadku wieprzowiny i drobiu, jest efektem masowej produkcji. Tymczasem po drugiej stronie barykady mamy dziczyznę – mięso ze zwierząt leśnych, które całe swoje życie spędzają na łonie natury, nie mają ograniczonej swobody ruchu, żywią się leśną florą, a w ich codzienności nie ma ingerencji ludzkiej. Dziki, sarny i jelenie rodzą się i żyją zgodnie z ekosystemem leśnym, a ich śmierć w wyniku odstrzału, nie przysparza im stresu, co również ma wpływ na jakość surowca. Jak więc widać, zwierzęta hodowlane nie mają zbyt wiele wspólnego z byciem BIO i EKO, za to dziczyzna jest idealnie naturalnym produktem. I to nie z masowej produkcji!

Wyjątkowe wartości prozdrowotne dziczyzny

Dzięki temu, w jaki sposób żyją i umierają zwierzęta dzikożyjące, mięso z dziczyzny jest najzdrowszym i najnaturalniejszym mięsem dostępnym w sprzedaży. Dziczyzna bogata jest w witaminy, głównie te z grupy B, oraz minerały – wapń, fosfor, magnez i łatwoprzyswajalne żelazo. Jednocześnie jest mięsem chudym, wybieganym, o niskiej zawartości tłuszczu, cholesterolu i niskiej kaloryczności. Sprawia to, że dziczyzna jest produktem idealnym w diecie osób odchudzających się, cierpiących na anemię, miażdżycę, wysoki cholesterol czy nadciśnienie tętnicze. Z kolei dzięki braku nastrzykiwań sztucznymi hormonami i antybiotykami, mięso z dziczyzny nie powoduje alergii pokarmowych, które obecnie stają się jedną z chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo bezstresowe życie i śmierć skutkują lepszą jakością mięsa i dłużej zachowaną świeżością.

Szlachetny smak i aromat dziczyzny

Dziki, sarny i jelenie żywią się tym, co najlepszego daje im natura. Są to owoce leśne, grzyby, korzenie, bukiew, leśne zioła, a każdy z tych przysmaków łączy silny aromat, który przenika do mięsa zwierząt. Dzięki temu, każde danie z dziczyzny ma wyjątkowy smak lasu, którego nie da się w żaden sposób podrobić, a jedynie można go podkreślić odpowiednią kompozycją ziół. Jednocześnie trzeba powiedzieć o tym, że mięso z dziczyzny to bardzo wdzięczny surowiec, z którego możemy przygotować cała gamę przepysznych potraw. Mięso z dzika, sarny czy jelenia możemy grillować, smażyć, wędzić, piec, gotować, tworzyć z niego aromatyczne zupy czy nieprzeciętne wyroby, takie jak smalec z dzika, krakowska sucha z jelenia, pasztet z sarny czy polskie wariacje salami czy chorizo z dziczyzny. Warto wspomnieć też o tym, że wbrew obiegowej opinii, dziczyzna wcale nie jest trudniejsza w przygotowaniu, niż mięso wieprzowe czy drobiowe. Kupując mięso ze sprawdzonych punktów sprzedaży, otrzymujemy mięso przebadane weterynaryjnie, już zamrożone i gotowe do kulinarnych wariacji. Jeśli wolimy jednak kupić mięso świeże, nie mrożone, to wystarczy je wrzucić na kilka dni do marynaty, a następnie przygotować według własnego uznania.

Cena mięsa z dziczyzny

Wiele osób przed zakupem mięsa z dziczyzny powstrzymuje cena. Krąży bowiem przekonanie, że dziczyzna to mięso drogie, a po co przepłacać, skoro można kupić tańszą wołowinę? Otóż warto zapłacić więcej, za produkt zdrowszy, naturalniejszy, chudszy, który ma udowodnione pozytywne działanie na nasz organizm. Biorąc pod uwagę, jak wiele zalet ma nam do zaoferowania dziczyzna i to, jakim jest wyjątkowym i wartościowym produktem, można śmiało powiedzieć, że cena jest adekwatna i współmierna do jakości. A jakość polskiej dziczyzny – pierwsza klasa.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *