Największa jaskinia pierwotna we Włoszech – Grotte di Labante

Grotte di Labante Castel d’Aiano w regionie Emilia Romagna – To bajkowe miejsce będzie na pewno świetną bazą wypadową na wycieczkę dla całej rodziny w niedzielne popołudnie, z dala od zgiełku miasta, zanurzone w zielonej dolinie.

Na pierwszy rzut oka zobaczymy wystający ze skał wodospad, dopiero potem w głębi pomiędzy spadającą wodą dostrzeżemy groty. Bardzo piękne i nietypowe zjawisko, które zachwyci nie tylko miłośników natury ale także  fotografów poszukującym niecodziennych zdjęć, a dzieciom sprawi wiele radości.

Do wodospadu można podejść bardzo blisko i zamoczyć się  pod jego spadającą wodą. Patrząc uważnie zobaczymy wyrzeźbioną w skale głowę zwierzęcia …, niektórzy mówią psa inni dzika…, zw zależności od naszej wyobraźni  Otwór, przez które filtruje światło, sprawia efekt oka, a ostatnia skałka w dole nieco wystająca stwarza efekt nozdrzy.

Urok wodospadu tkwi także w ciągłej zmianie barw, światła, i cienia  w zależności od pozycji słońc,a zmienia on swój kształt, wraz z wiejącym wiatrem rozsiewa krople wody w różne strony nadając wielorakie efekty fotograficzne, a do tego ustawiając się w kącie, gdy świeci słońce, możemy dostrzec kolorową tęczę.

Grota znajduje się w centrum pięknego parku, idealnego na wycieczki piesze i rowerowe. Mamy tu również miejsce na piknik, więc będzie to także świetne miejsce na krótki odpoczynek i relaks. Bardzo łatwo dostępna droga, tuż przy głównej ulicy, pomiędzy Labante a Castel d’Aiano.

Grota znajduje się, znajduje sie tuż przy głównej ulicy pomiędzy Labante a Castel d’Aiano, ok. 35 kilometrów od Bolonii w gminie Castel d’Aiano. Występuje tu rzadkie naturalne zjawisko krasowe (procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne). Jest to największa jaskinia pierwotna we Włoszech ( i jedna z największych na świecie) na trawertynach, czyli porowatych  skałach osadowych składających  się głównie z kalcytu i aragonitu. Naturalne wgłębienia są w rzeczywistości bardzo rzadkie, a przede wszystkim nie przekraczają 4-5 metrów długości. Łącznie jaskinie Labante osiągają około  51 metrów. Tuż nad  jaskinią znajduje się również naturalny wodospad zasilany przez to samo źródło, które doprowadziło do powstania wapienia. Wnętrze przecinają tunele i otwory, w których naturalne działanie wody ukształtowało  kryształy kalcytu o najdziwniejszych formach. Rzadkim zjawiskiem jest tu także powstawanie pizoidów, czyli  kulistych  ziaren skalnych  o średnicy powyżej 2 mm., zwanych również perłami jaskiniowymi, ponieważ ich sposób odtwarzania jest całkowicie podobny do pereł wewnątrz małży.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *