Pomysł na niedzielną wycieczkę do krainy musującego wina Pignoletto

Grechetto Gentile to odmiana białych winogron, z której pochodzi wino o nazwie Pignoletto, występujące w 2 nazwach: Pignoletto DOC i Pignoletto DOCG Colli Bolognesi.

W pagórkowatym obszarze wokół Bolonii w 2011 roku Pignoletto Classico uzyskało certyfikat DOCG. Charakterystyczny krajobraz pagórkowaty, światło, cienie, ciepło, zapachy typowej roślinności podkreśla szczególnie organoleptyczne cechy tej odmiany. Nie wszyscy wiedzą, że … Pignoletto jest obecne w Bolonii od starożytności. Już w pierwszym wieku naszej ery Pliniusz Starszy wspomina o winie zwanym „Pinum Laetum”. Lecz jego pojawienie się w regionie Bolonii zostało udokumentowane w połowie XVI wieku. Produkcja winogron miała miejsce na wzgórzach, na których uprawiano Pignoletto. Prawdziwe wino narodziło się w piwnicach domów niezależnie od tego czy był to pałac arystokratyczny czy normalny wiejski dom.

Dowodem na to jest udokumentowana w latach 1600–1800 działalność Compagnia dei Brentatori, która przewoziła moszcz do miasta w drewnianych pojemnikach zwanych brente. Zwyczaj „zrób to sam” pozostał w modzie aż do lat 60. XX wieku, ale potem stopniowo zanikał, a jednocześnie wytwórnie win były przygotowane do produkcji wina i butelkowania własnych produktów na miejscu. Jednym z najbardziej znanych miejsc z dobre go wina jest dolina Samoggii. Przy okazji zwiedzenia winnic warto zwiedzic miejscowoś Monteveglio.

Znajduje się ok. 20 kilometrów od Bolonii. Dojedziemy tam w ok. 40 minut. Jest to mała starożytna wioska, położona w dolinie Samoggi . Wznosi się u podnóża średniowiecznej wioski o tej samej nazwie, która wychodzi na wzgórze, zdominowane przez starożytne opactwo i zamek, którego początki sięgają tysiąca lat.

Na szczycie wzgórza drogą wijącą się łagodnymi zboczami, dojedziemy na sama górę gdzie powita nas łukowata brama i wieża zamkowa, jest także druga więża przypominajaca stare dzwonnice …. Powiem tak w sekrecie do wieży można się wkraść , zamknięte drzwi z kłódką to tylko zmyka, gdyż otwierają się swobodnie.

Idąc w górę brukowaną ulicą, dotrzemy do opactwa ABBAZIA DI SANTA MARIA ASSUNTA. Zostało zbudowane przez Matilde di Canossa z okazji zwycięstwa nad Henrykiem IV, poświęcając je Madonnie.

Opactwo można zwiedzać w środku. Oto godziny otwarcia:

Sobota 10.20-12.30 / 16.00-18.30;

Niedziela 11.00-12.00 / 16.00-18.30.

Tuż z pobliskiego wzgórza ujrzymy piekny widok na całe miasteczko … To na tych wzgórzach powstaje dobre białe wino Pignoletto. Pomiędzy wzgórzami znajduje się wiele winnic oferujacych bezpośrednią sprzedaż wina. Okolica znajduje sie w pięknym parku regionalnym Parco regionale dell’Abbazia di Monteveglio. Gwarantuję, że jest wycieczka godna polecenia dla całej rodziny. Jest tam mnóstwo szlaków turystyczych i dużo zieleni.

Korespondencja oraz fotografie z Emilii Romanii Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.