Piękny, romantyczny zamek Manservisi w Castelluccio (Poretta Terme – Bologna)

Niewielki bajkowy zamek znajduje się w Castelluccio, pomiędzy Bolonią a Pistoją w Apeninach  Toskańsko-Emiliańskich, na wysokości 811 m.n.p.m.

Historia zamku 

Obecna struktura zamku jest wynikiem gruntownej renowacji przeprowadzonej pod koniec XIX wieku przez Alessandro Manservisiego, ówczesnego właściciela jednego z najważniejszych sklepów krawieckich w Bolonii, który kupił go 20 lutego 1886 roku za 50 000 lirów.

Restrukturyzacja odbyła się zgodnie z ówczesną modą: powstał neogotycki zamek z wieżami, arkadami i spiczastymi łukami. Zachowanie  proporcji, harmonijne linie sprawiają, że  budynek jest typowym przykładem romantycznej architektury, która była modna w ciągu ostatnich trzydziestu lat dziewiętnastego wieku i początków XX wieku. Alessandro  Manservisi powiększył i upiększył ten starożytny niegdyś dom należący do hrabiów Nanni Levera i przeznaczył go na siedzibę kolonii dla biednych dzieci fundując im cały pobyt. Po jego śmierci w 1912 roku według testamentu spadkobiercą został jego brat Gino, który kontynuował działalność przez cały ostatni wiek. A po śmierci hrabiego Gino, aż do końca lat siedemdziesiątych kompleks pozostał własnością i był zarządzany przez fundację Dall’Olio – Manservisi.

Zamek dziś

Zamek powoli ulegał zniszczeniu, w 2007 roku istniejąca tu restauracja zamknęła, potrzebna była jego gruntowna renowacja, dlatego w 2010 roku powstało dobrowolne stowarzyszenie  „Castello Manservisi”, utworzone głównie przez mieszkańców wioski, którzy zebrali fundusze aby zarządzać zamkiem, parkiem i powiązanymi z nim obiektami. Ciągłe prace konserwacyjne i organizacyjne pozwoliły wykorzystywać strukturę do inicjatyw kulturalnych i turystycznych.

Każdego roku odbywają się tu dziesiątki wystaw, konferencji i innych ciekawych imprez jak (wesela, urodziny, zabawy taneczne). Zamek  mieści się na trzech piętrach. Na parterze znajdują się dwie duże sale, z których jedna jest ozdobiona gobelinami z XIX wieku, zwykle przeznaczonymi na wystawy czasowe (fotografia, malarstwo itp.) Na pierwszym piętrze, z wejściem z werandy zamkowego dziedzińca, znajduje się 5 pokoi zwykle wykorzystywanych na działalność towarzyską Stowarzyszenia. Na drugim piętrze znajduje się duży salon, który tworzy jedną całość z 3 bocznymi pokojami i dwoma głównymi tarasami od strony parku często przeznaczony na różne imprezy. 3 piętro obecnie jest zamknięte ze względu na niszczejącą podłogę i bezpieczeństwo. Niedawno jeden z gości utknął w dziurze podłogowej gdzie nagle obsunęła się w dół jej część. Podłoga jest drewniana i  butwiejąca,  również wymaga pilnej renowacji. We wnętrzu nie brakuje dobrego kunsztu: drewniane komody, ściany z drewnianymi panelami, liczne lampy w kształcie rozety szklano-ceramicznej, przy suficie  w każdym salonie o innym kolorze, oryginalne  malowidła z imionami i postaciami zwierząt w korytarzu, witraże w oknach i rzeźby nad drzwiami.

Wstęp: opłata dobrowolna na koszty utrzymania zamku

 Adres – via Manservisi 3 Castelluccio -Poretta Terme.

Godziny odwiedzin:

Lipiec – sierpień: Codziennie od 10 do 12 i od 16 do 19

od września do czerwca w soboty od 14:30 do 17:30 i w niedzielę  od 10 do 12.30 i od 14.30 do 17.30.

Korespondencja z Emilii Romanii: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *