NAJPOPULARNIEJSZE BRANŻE E-COMMERCE WE WŁOSZECH

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem sprzedaży online na rynku włoskim lub być może interesują Cię najpopularniejsze strony e-commerce we Włoszech? Jakie strony są najchętniej odwiedzane we Włoszech i co kupuje się przez internet? W tym artykule przedstawione są najnowsze statystyki dotyczące zakupów online w Italii (źródło: Statista, wrzesnień 2019), z których wynika, że kupowanie przez internet staje się we Włoszech coraz bardziej popularne. W 2019 roku przychody ze sprzedaży online
wyniosły 14.022 miliony euro i przewiduje się, że w roku 2023 osiągną 20.793 miliony. Według prognoz, za 4 lata, czyli w 2023 roku, liczba osób kupujących we Włoszech online sięgnie 44,1 milionów.  

Rys. Przychody ze sprzedaży e-commerce i liczba osób kupujących online we Włoszech w 2019 r.
Rys. Liczba użytkowników e-commerce we Włoszech – prognoza do 2023 r.

Oto najważniejsze informacje o włoskim rynku e-commerce:


 Przychody ze sprzedaży online sięgnęły w 2019 roku 14.022 mln euro,
 Przewiduje się, że w latach 2019/2023 rynek e-commerce będzie rósł średnio o 10,4% rocznie a w 2023 roku osiągnie przychody rzędu 20.793 mln euro,
 Największą sprzedaż e-commerce we Włoszech odnotowuje branża elektronicza i medialna, której rynek jest wyceniany na 4.135 mln euro,
 Odsetek osób korzystających z e-commerce w 2019 roku to 65,3% i przewiduje się, że w roku 2023 aż 73,4% osób we Włoszech będzie korzystało z zakupów online.

 We Włoszech na zakupy online jeden użytkownik wydaje średnio 354,75 euro 1 .

Co kupuje się online we Włoszech.
Oto lista najbardziej popularnych branży i stron online we Włoszech, którą bardziej szczegółowo przybliżymy poniżej:
 1. Moda
 2. Apteki
 3. Kosmetyki
 4. Elektronika
 5. Platformy zakupowe
 6. Wyposażenie domu
 7. Książki
 8. Porównywarki internetowe
  Najpopularniejsze e-commerce we Włoszech z podziałem na branże.
  Moda, niezależne marki. To sektor, który we Włoszech odnotowuje wzrost rzędu 18%. Liderem jest francuska marka Bonprix z 1,6 mln miesięczną liczbą wejść na stronę. Listę najlepszych stron z sektora mody zamykają takie marki jak OVS, Calzedonia i Tezenis, które mają ok. pół miliona wejść miesięcznie na swoich stronach.
  Moda multi-brand
  Wśród stron, które skupiają wiele różnych marek modowych przoduje Zalando z 5,5, mln wejść miesięcznie. Dużym powodzeniem cieszy się także strona chińska Shein. Wśród stron, które oferują produkty luksusowe w pierwszej dziesiątce znajdują się Yoox oraz Luisaviaroma.
  Apteki online
  Branża zdrowia i urody odnotowuje bardzo duże wzrosty we Włoszech (23%). Dzieje się tak dzięki obecności w sieci wielu włoskich aptek. Wśród aptek najchętniej odwiedzanych we Włoszech
  online znalazły się Amicafarmacia, Farmae i Efarma.
  Kosmetyki
  Stroną o największej liczbie odwiedzających jest Sephora, gdzie kupimy perfumy oraz kosmetyki. Kolejne najbardziej popularne sklepy online z kosmetykami online to Avon, Douglas i Tigotà.
  Elektronika 
  Wśród stron www, które sprzedają artykuły elektroniczne niekwestionowanym liderem we Włoszech jest Samsung. Stronę tą odwiedza miesięcznie ponad 16 milionów użytkowników. Inne
  marki z sektora elektroniki, które znalazły się w pierwszej dziesiątce to Apple, Huawei, LG iXiaomi.
  Platformy zakupowe
  Jak możemy przewidzieć w tej kategorii wygrywa Amazon, wynikiem 64 milionów wejść miesięcznie. Dłogo za nim plasują się Ebay z 26 milionami wejść, oraz Aliexpress z wynikiem 3,5 miliona wizyt na miesiąc.  

1 https://www.statista.com/outlook/243/141/ecommerce/italy?currency=eur

Wyposażenie domu.
Wśród stron specjalizujących się w sprzedaży mebli i wyposażenia domu na pierwszym miejscu znajduje się Ikea, z 5,6 milinami wizyt miesięcznie. ManoMano uzyskuje odpowiednio 4,7 milionów wizyt, zaś Leroy Merlin 3,3 miliony.
Książki
Trzy księgarnie online we Włoszech odnotowują liczbę wizyt przekraczającą milion miesięcznie, są to Ibs, Libraccio i La Feltrinelli.
Porównywarki internetowe
Rośnie zainteresowanie Włochów porównywarkami internetowymi. Najbardziej popularną stroną, na której klienci porównują ceny przez zakupem online to trovaprezzi.it.

Źródła:
https://it.semrush.com/blog/i-siti-ecommerce-piu-popolari-in-italia-ricerca-di-semrush/
https://www.statista.com/outlook/243/141/ecommerce/italy?currency=eur

Opracowanie: Anna Czerwińska, Economistka i doradca podatkowy we Włoszech, korespondentka ds. ekonomicznych i gospodarczych, autorka bloga Italia&Polonia w Biznesie

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 + = 77