Pogotowie ratunkowe we Włoszech: kto płaci? Co trzeba wiedzieć udając się na pogotowie?

Pogotowie ratunkowe we Włoszech czynne jest 24 godziny na dobę (numer 118) , udziela pomocy medycznej  Włochom i cudzoziemcom, także przebywającym w kraju nielegalnie.

Obowiązuje bezpłatna pomoc medyczna udzielona przez pogotowie ratunkowe pacjentom, którym przyznano kod czerwony, żółty lub zielony. Płacą natomiast wszyscy pacjenci z białym kodem, z wyjątkiem osób zwolnionych od opłat za wizyty specjalistyczne, oraz dzieci poniżej 14 roku życia.

Kolejność wstępu do izby przyjęć zależy od pilności sprawy, a nie od kolejności przybycia!

Po przybyciu na pogotowie  pacjent jest wstępnie zbadany  przez profesjonalną pielęgniarkę, która dokładnie ocenia objawy i przypisuje kod koloru, a tym samym priorytet przyjęcia pacjenta.

KOD CZERWONY (codice rosso)- absolutne pierwszeństwo – Nagły wypadek, zagrożenie życia. Lekarze pogotowia interweniują natychmiast, nawet zawieszając inne bieżące działania.

KOD ŻÓŁTY (codice giallo) – pilne  – potencjalne zagrożenie życia. Jest przypisany do pacjenta, u którego istnieje ryzyko upośledzenia ważnej funkcji życiowej (oddechowej, sercowo-krążeniowej, neurologicznej). Interwencja jest gwarantowana w krótkim czasie.

KOD ZIELONY (codice verde) – mniej pilne  Brak zagrożenia życia. Zmiana chorobowa, rana niewymagająca niezwłocznej interwencji lekarza, pacjent potrzebuje opieki medycznej, którą można wykonać nawet po kilku godzinach, bez zagrożenia dla funkcji życiowych.

KOD BIAŁY (codice bianco) – mało pilne –  schorzenie nie wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. Dotyczy chorób lub obrażeń, które mogą być leczone przez lekarza rodzinnego lub wymagają leczenia ambulatoryjnego.

Ile się płaci za udzielenie pierwszej pomocy

Płacą pacjenci korzystający z usług pierwszej pomocy  z „białym kodem”, w większości regionów jest to kwota rzędu 25 euro,  jednak w niektórych regionach oprócz 25 euro naliczane są wszelkie dodatkowe  usługi laboratoryjne. Bezpłatnie przyjmowane są dzieci w wieku poniżej 14 lat, a  także osoby zwolnione z opłat za wizyty specjalistyczne i testy diagnostyczne.

25 euro zapłacimy  w Marche, Umbrii, Lacjum, Abruzzo, Molise, Lombardii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Kampanii, Bazylikacie, na Sycylii i w Dolinie  Aosty,  oraz w Piemoncie

25 euro plus dodatkowe opłaty 

 • Liguria: 25 euro (do 61,15 euro z dodatkowymi usugami)
 • Trento: 25 euro (do 75 euro z dodatkowymi usugami ). Zielony kod  płatny maksymalnie do 50 euro
 • Bolzano: 50 euro w przypadkach niepilnych + stawka za każdą specjalistyczną usługę do maksymalnie 100 euro, 15 euro w uzasadnionych przypadkach bez hospitalizacji
 • Wenecja Euganejska: 25 euro +  ticket specjalistyczny za dowolne usługi
 • Emilia Romagna: 25 euro za wizytę, do 36,15 z dodatkowymi usługami
 • Toskania: maksymalna kwota 50 euro + 10 euro na digitalizację
 • Apulia: 25 euro. Do 36,15 euro ze specjalistycznymi usługami
 • Kalabria: 25 euro – Do 45 euro ze specjalistycznymi usługami
 • Sardynia: 25 euro i  15 euro za zielony kod bez hospitalizacji

Karta zdrowia – Tessera Sanitaria

Obywatele włoscy jak i obcokrajowcy, zamieszkali na stałe we Włoszech, posiadający pozwolenie na pobyt, mają zapewnioną opiekę zdrowotną w ramach S.S.N. (Servizio Sanitario Nazionale – państwowa opieka zdrowotna) i mają takie same prawa jak obywatele włoscy w przypadku nagłych wypadków

Obcokrajowcy   posiadający zezwolenie na pobyt mają obowiązek zarejestrowania się w SSN, dobrowolnie natomiast studenci.  W nagłych przypadkach każdy cudzoziemiec, również przebywający na terenie Włoch nielegalnie i nie posiadający żadnego ubezpieczenia zdrowotnego może liczyć na pomoc medyczną na pogotowiu ratunkowym.

Turyści

Włoska  służba zdrowia jest częścią zintegrowanego systemu krajów Unii Europejskiej, dlatego pomoc zdrowotna dla obywateli UE we Włoszech, poniesiona w publicznej służbie zdrowia może zostać zrefundowana. Aby ułatwić procedury płatności i refundacji, trzeba  pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (TEAM). W prywatnych obiektach opieki zdrowotnej należy uiścić opłatę  w momencie świadczenia usługi; o zwrot kosztów można wystąpić po powrocie do kraju.

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
4 thoughts on “Pogotowie ratunkowe we Włoszech: kto płaci? Co trzeba wiedzieć udając się na pogotowie?

 1. pytanie dotyczące wezwania pierwszej pomocy na wsi

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące wezwania pierwszej pomocy.
  Od jakiegoś czasu mieszkamy z żoną w wiejskim domu, praktycznie bez adresu. Żeby ktoś tu trafił, zawsze wysyłam pozycję GPS. Jak, w takiej sytuacji, wezwać ambulans, w razie konieczności ? Oboje praktycznie nie mówimy po włosku.
  Z góry dziękuję za sugestie,
  pozdrawiam,
  Tadeusz

  Reply
  1. Elzbieta Iwona Demko

   Dzień dobry,
   pogotowie można wezwać za pośrednictwem numeru alarmowego 112, w ramach którego mozna wybrać opcję rozmowy telefonicznej z udziałem tłumacza, który pomoże w komunikacji z odpowiednimi służbami.

   Reply
 2. Elzbieta Iwona Demko

  Numer 112 jest dostępny na terenie całej UE, zarówno z telefonu stacjinarnego, jak i z komórki.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *