16 dni „Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” w Bolonii

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1999 roku uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten właśnie  dzień rozpoczyna Międzynarodową kampanię. Od tamtego czasu  odbywa się ona pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór połączenia obu  dat  podkreśla fakt, że prawa kobiet są prawami człowieka. Na całym świecie w 146 krajach planowanych jest wiele inicjatyw z tej okazji.

Tymczasem w Bolonii

Program różnych inicjatyw w regionie Bolonii jest szczególnie bogaty z okazji Światowego Dnia Przeciw Przemocy wobec Kobiet , ale który tu w Bolonii rozpoczyna sie już od 22 listopada.

Mężczyźni w kampanii

Centrum ,,Senza la violenza,, – bez przemocy – dołącza się do kampanii ale  skierowanej wyłącznie  do mężczyzn, którzy są agresywni  w intymnych związkach i chcieliby tego zaprzestać. Centrum oferuje mężczyznom , sprawcom przemocy indywidualne  lub grupowe sesje, mające na celu zmianę zachowań związanych z przemocą podnoszącą  świadomość i powagę problemu.

Od 25 listopada do 10 grudnia  inicjatywy są bardzo skoncentrowane. „Ilustrowana przemoc” organizowana przez Dom Kobiet w celu uniknięcia przemocy, która zachęca do promocji wydarzeń dotyczących przemocy wobec kobiet w celu promowania dialogu między instytucjami, aktywizmem i  społeczeństwem. Z tego powodu tegoroczny festiwal koncentruje się na programie poświęconym kobietom, które są aktywne i walczą o swoje prawa. Na Piazza Re Enzo ustawione różowe domki „Ściany mówią” z ilustracjami , które ukazują  dane statystyczne,  drogę „ucieczki” i rozwiązania dla ofiar przemocy, a tym samym uświadamiają społeczność o istniejącym fenomenie kobietobójstwa, oraz w szczególności skierowane są do mężczyzn, którzy dokonują takiego przestępstwa , aby zdali sobie sprawę, że także oni powinni wyjść naprzeciw problemowi.

Poniedziałek 25 listopada

  • O godz. 12.30 w Palazzo d’Accursio radna ds. Równości szans, Susanna Zaccaria złoży wieniec przy tablicy upamiętniającej wszystkie kobiety, które padły ofiarą samobójstwa. Według danych Eures we Włoszech było ich 142 w 2018 roku a  już 94 w roku bieżącym
  • Academy of Sciences, via Zamboni 31, 14.15: seminarium „Reprezentacja przemocy ze względu na płeć”
  • Departament Historii Kultury i Cywilizacji, Piazza San Giovanni in Monte 2, godz. 14.30: okrągły stół „Talento non ha genere” – „Talent nie ma płci”
  • Biblioteca Salaborsa, o godz. 18.00: inauguracja „Sogni vestiti” „ubrane sny /marzenia” – instalacja przeciwko przemocy wobec kobiet
  • Audytorium Unipol, via Stalingrado 37, o 21.00: spektakl teatralny „L’altra Carmen. Storia di un femminicidio”„Druga  Carmen. Historia kobietobójstwa”

Cały 16 dniowy program dostępny jest na stronie: bologna.repubblica.it/

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska,  autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 8