Rynek e-commerce coraz silniejszy w Polsce

Polski rynkek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Taka sytuacja zachęca wiele firm do inwestycji w tym sektorze, a konkurencja na rynku się zaostrza. Firmy szukają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na wyprzedzenie konkurencji.

Według Gemiusa zakupy w sieci robi już 56 proc. Polaków, czyli ok. 15 milionów osób. Zgodnie z danymi z raportu Statista Digital Market Outlook, Polska znajduje się na 13. miejscu w zestawieniu najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W 2019 roku wartość krajowego e-handlu ma wynieść około 50 mld zł, a jeszcze w 2015 roku była wyceniana na 30 mld zł. Prognozy na 2020 rok przygotowane przez PwC („Polacy na zakupach. 5 filarów nowoczesnego handlu”) szacują, że przekroczona zostanie kwota 60 mld zł.

Dynamiczny rozwój e-commerce pokazują też statystyki Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których wynika, że w ubiegłym roku dostarczono  391, 7 mln przesyłek kurierskich i tradycyjnych paczek pocztowych, co oznacza ponad 17-proc. wzrost w stosunku do 2017 roku. W ciągu najbliższych kilku lat liczba przesyłek ma  wzrosnąć do 500 mln sztuk.

Z kolei dane PwC pokazują, że w Polsce udział e-commerce w handlu detalicznym ogółem wynosi  tylko ok. 5 proc. i jest o połowę niższy od średniej europejskiej. Jest więc tu miejsce do popisu dla firm z branży. Najważniejszym staje się czas skrócenia dostaw, poprzez automatyzację całego procesu. Jest to wyzwanie dla branży logistycznej.

Obecnie rynek można podzielić na dwa typy. Pierwszy to duże firmy, które mają swoich partnerów regionalnych i międzynarodowych, do których wysyłają partie towaru całymi tirami. Drugi typ to małe i średnie przedsiębiorstwa, które  wysyłają produkty bezpośrednio do swoich klientów, dużo czasu i energii tracąc na zbieranie ofert transportowych. To właśnie z myślą o nich uruchomiono pierwszą platformę internetową TREO, która automatycznie wycenia i zleca wysyłki palet w transporcie drobnicowym. To rozwiązanie jest bardzo wygodne zwłaszcza dla firm z MŚP, bo automatyzacja wyceny i wysyłki umożliwi firmom przyspieszenie realizacji dostaw, co uczyni je bardziej konkurencyjnymi.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *