Ambasador Anna Maria Anders: „Trzeba budować nasz polsko-włoski świat, żeby był silny”. Wieczór świąteczny w Ambasadzie RP w Rzymie

Przyjęcie świąteczne organizowane przez Ambasadę RP w Rzymie odbyło się we wtorek 10 grudnia 2019.

Boże Narodzenie to szczególna okazja do wspólnych spotkań w gronie Polonii, tak więc na zaproszenie Pani Ambasador Anny Marii Anders z okazji Świąt Bożego Narodzenia licznie przybyli przedstawiciele włoskiej Polonii z różnych regionów kraju.

Pani Ambasador oraz personel konsularny serdecznie powitali gości. Pani Ambasador podkreśliła raz jeszcze, że pobyt we Włoszech jest jej przeznaczeniem, chociaż będąc tutaj kilkakrotnie na święta Bożego Narodzenia nie wyobrażała sobie nigdy, że obejmie właśnie to zaszczytne stanowisko. Dodała, że jest to dla niej bardzo ważne i bardzo wzruszające z różnych powodów, po pierwsze dlatego że jej ojciec gen. Anders był ściśle związany z Włochami, ale również z innych powodów osobistych, chociażby dlatego że w 1984 roku we Włoszech, na cmentarzu Montecassino, poznała swojego męża. Tak więc – tłumaczyła Pani Ambasador – gdziekolwiek jest we Włoszech, spotyka pamiątki rodzinne….

Pani Ambasador składając życzenia Wesołych Świąt i szczęśliwego, fantastycznego Nowego Roku wyraziła wielką radość, że tak dużo Polonii pracuje na rzecz kraju, że dzięki nam mówi się i pisze o Polsce, że dzieci mówią językiem polskim. Podziękowała za nasz wkład i podkreśliła, że liczy na całą tutejszą Polonię, dzięki której „idziemy naprzód! Pamiętamy historię, ale i idziemy naprzód. Jest też biznes, kultura, polityka, trzeba budować nasz polsko-włoski świat, żeby był silny„.

Nowy Rok będzie wyjątkowo ważny dla nas – dodała Pani Ambasador – ponieważ obchodzimy stulecie urodzin papieża Jana Pawła II oraz 50. rocznicę śmierci gen. Andersa, tak więc planowane są różne uroczystości.

Następnie Pani Ambasador wyraziła wdzięczność za długoletnią pracę i poświęcenie, entuzjazm w wychowaniu młodych pokoleń Polaków we Włoszech Pani Danucie Stryjak, Dyrektor Szkoły Polskiej w Rzymie przekazując jej srebrny medal nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków w pracy zawodowej.

Na zakończenie życzenia świąteczne i noworoczne złożył Pani Ambasador oraz wszystkim zebranym gościom dobrze znany Polonii rzymskiej ks. Marian Burniak.

Wieczór świąteczny umiliły kolędy śpiewane przez chór dziecięcy SuperSchola przy kościele sw. Stanisława pod kierunkiem s. Martyny Ireny Proszek.

Niezwykle miłe spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP w Rzymie upłynęło na niekończących się rozmowach, składaniu ciepłych życzeń i robieniu sobie pamiątkowych zdjęć…

(Już wkrótce relacja fotograficzna)

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska

Zdjęcia: Ewa Trzcińska
One thought on “Ambasador Anna Maria Anders: „Trzeba budować nasz polsko-włoski świat, żeby był silny”. Wieczór świąteczny w Ambasadzie RP w Rzymie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *