Autoryzacja ESTA do USA – jak ją uzyskać? Krok po kroku

11 listopada 2019 roku, po wieloletnich zmaganiach, Polsce udało się spełnić bardzo restrykcyjne wymogi uczestnictwa w Programie Ruchu Wizowego. Co to oznacza dla nas Polaków i co musimy zrobić, aby z tego skorzystać?

Po co i gdzie się zarejestrować?

Rejestracji dokonujemy na oficjalnej stronie ESTA, czyli Electronic System For Travel Authorization, a po polsku Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. Jeśli pomyślnie autoryzację przejdziemy, otrzymamy dwuletnie pozwolenie na przekraczanie granicy USA i pobyt na terenie tego kraju za każdym razem nie dłuższy niż 90 dni. Jaka jest różnica z dotychczasowym systemem przyznawania wiz? Przede wszystkim dokonujemy rejestracji z własnego laptopa, czy smartfona nie wychodząc z domu, po drugie i chyba najważniejsze, możemy tego dokonać na 72 godziny przed planowanym lotem, omijając wszystkie stresujące i czasochłonne formalności, które nie dają pewności i nie pozwalają na zaplanowanie podróży w krótkim czasie. Dodatkową zaletą jest niższy koszt uzyskania rejestracji w systemie ESTA, aniżeli uzyskania wizy. A mianowicie teraz zapłacimy jedynie 14$ dolarów, a nie 160$. Oczywiście dużym plusem posiadania wizy turystycznej, czy biznesowej jest fakt, że można przebywać w Stanach Zjednoczonych aż 6 miesięcy, czyli 2 razy dłużej niż będąc uczestnikiem Visa Waiver Program, dlatego dotychczasowe procedury na pewno wciąż będą miały swoich zwolenników. 

Co należy zrobić, aby zarejestrować się w ESTA

Jeśli podjęliśmy już decyzję o wyjeździe do USA, to musimy wiedzieć, że niezbędny będzie również paszport oraz bilet lotniczy zarówno w tamtą, jak i w powrotną stronę, ewentualnie do innego kraju, będącego kolejnym celem naszej podróży. Co więcej, warto, abyśmy wiedzieli, gdzie spędzimy pierwszą noc w Stanach. Dlaczego? Bo będziemy o to pytani podczas wypełniania wniosku. Jak wygląda rejestracja krok po kroku? Na początek wchodzimy na oficjalną stronę ESTA i wybieramy jedną z opcji: wniosek pojedynczy, jeśli chcemy dokonać rejestracji jednej osoby, bądź opcję grupa wniosków jeśli chcemy zarejestrować całą rodzinę lub grupę. Następnie zostaniemy poproszeni o akceptację regulaminów oraz wprowadzenie swoich danych osobowych. Pamiętajmy, że musimy mieć przy sobie paszport, bo będziemy wpisywać w formularzu numer oraz datę ważności dokumentu uprawniającego nas do przekroczenia granic, w tym wypadku paszportu biometrycznego. Po wypełnieniu pól z danymi (bez użycia polskich znaków), czyli imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu, adresem zamieszkania oraz adresem e-mail, przechodzimy do kolejnej części formularza. Tutaj zostaniemy poproszeni o podanie planowanego miejsca i zamiarów pobytu w USA. Musimy zdawać sobie sprawę, że ESTA nie upoważnia nas do podjęcia tam pracy. W dalszej części wprowadzamy informacje na temat naszych chorób oraz przeszłości kryminalnej. Po wypełnieniu ostatniej strony formularza zostaniemy przekierowani do płatności. Rejestracja nie będzie sfinalizowana, jeśli nie uiścimy opłaty w wysokości 14$ za pośrednictwem karty do banku lub  systemu PayPal. Teraz pozostaje nam czekać, zwykle trwa to do kilku godzin, status wniosku możemy sprawdzać na stronie.

Przystąpienie do Programu Ruchu Bezwizowego nie zniosła całkowicie wiz dla Polaków podróżujących do USA, ale niemniej jednak długość kolejek i tym samym czas oczekiwania na wizę znacznie się zmniejszy.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *