Dlaczego warto odwiedzić Sycylię?

Sycylia to w opinii wielu turystów najpiękniejsza część Włoch. Dlaczego to właśnie to miejsce warto wybrać na wakacje? Przestawiamy najważniejsze powody, które sprawiają, że to wyjątkowe miejsce:

– Wulkaniczny charakter wyspy – taka atrakcja na długo zapada w pamięci. Najwyższy wulkan w Europie  i do tego czynny. Etna wznosi się na 3000 m n.p.m. Wysoko, dlatego część drogi pokonasz autobusem, jeepem, czy w wagoniku kolejki górskiej. Siły zostaw na emocjonujący spacer wokół krateru.

– Plaże i miejscami dziki świat przyrody – Sycylia słynie z pięknych plaż i to wcale niekoniecznie pokrytych miękkim piaskiem. Odkryj tak cudowne miejsca jak np. tureckie schody (Scala dei Turchi), gdzie na wapiennych klifach można rozłożyć ręcznik i w otoczeniu morskiego lazuru cudownie wypocząć. Do wyjątkowych miejsc wyspy należy również Wąwóz Alcantaraczy Rezerwat della Zingaro. W Sycylii nie brakuje odosobnionych zatok, gdzie możesz do woli nurkować, jak i miejskich plaż, do których nocą przyciągną Cię kolorowe światła i dźwięk tanecznej muzyki.

– Ceramika, która jest znakiem rozpoznawczym nie tylko Caltagirone. Lokalne piękne wyroby ceramiczne spotkamy w wielu innych miastach.

– Spotkanie z historią – Sycylia odkryje przed Tobą niezwykłe ślady bardzo odległej historii. Barokowy splendor Noto,czy Ragusy, pozostałości po średniowiecznych czasach w Morgantinie, Erice czy Agrygencie, ruiny zamków czy choćby miejsce dawnej tonary (miejsce przeróbki tuńczyka) w Scopello sprawiają, że wakacje na Sycylii zmieniają się w pełną przygód i odkryć wycieczkę.

– Śródziemnomorski smak wyspy – to tutaj odkryjesz nieziemski smak cytrusów, owoców morza, czy ryb. Targi, które obecne są w każdym miasteczku, zaproszą Cię do kosztowania niezwykłych rarytasów. I zdecydowanie wycieczka na taki targ powinna być obowiązkowym punktem wakacyjnego programu.

– Sielski klimat – to dlatego wakacje na Sycyliisą odprężające i cudowne, bo czas płynie inaczej, zwłaszcza w tych mniejszych miejscowościach.

– Wyspy Liparyjskie  – to właśnie z Sycylii najszybciej dopłyniemy na Wyspy Liparyjskie, na których znajduje się kolejny wulkan Stromboli. Możemy archipelag opłynąć łodzią, zapewniając sobie rejs wraz z nurkowaniem, bądź odwiedzić Lipari czy  Vulkano.

10 faktów o Sycylii, które warto znać przed wyjazdem

  • jeśli nie lubisz tłumów i kolejek na Sycylię wybierz się jesienią albo zimą,
  • odwiedzając kościoły, pamiętaj o kompletnym ubraniu (Pani powinny mieć okryte ramiona),
  • w większości miasteczek funkcjonuje komunikacja miejska – autobusy jednak rzadko przyjeżdżają zgodnie z rozkładem,
  • w restauracji musisz pamiętać, że do rachunku często doliczony jest już napiwek (servizio al tavolo). Jeśli go nie ma, sam decyduj czy zostawić go kelnerowi,
  • zamierzasz zająć stolik? Pamiętaj o coperto,czyli opłacie za nakrycie stołu,
  • wiadomo, że Palermo jest kolebką sycylijskiej mafii, jednakże wyspa jest miejscem bardzo bezpiecznym dla turystów. Pamiętaj jednak o miejscach bardziej wyludnionych albo mniej strzeżonych. Niekoniecznie bezpiecznie wieczorem jest w okolicach dworców kolejowych,
  • w większych miastach grasują drobni kieszonkowcy. Dlatego na zwiedzanie miasta biżuterię zostaw w sejfie hotelowym i nie chwal się zbyt grubym plikiem pieniędzy,
  • noclegi na Sycylii nie należą do najtańszych. Czasem korzystniej jest dojeżdżać z mniejszego miasteczka, niż przepłacać na głównej ulicy np. w Palermo czy Taorminie,
  • jeśli planujesz wizyty w muzeach, bazylikach czy pałacach, to sprawdź, czy z kartą turystyczną nie będzie taniej, również korzystając z komunikacji miejskiej,
  • najczęściej porozumiesz się tylko w rodzimym języku, zwłaszcza w mniejszych miasteczkach.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *