Katarzyna Hetman – artystka, która podbija świat biżuterią inspirowaną polskimi kulinariami

Przedstawiamy wywiad z Katarzyną Hetman tworzącą biżuterię inspirowaną polskimi potrawami i przysmakami. Na pewno słyszeliście lub mieliście przyjemność spróbować polskich pierogów czy innych popularnych dań, ale czy wiecie, że można je nosić również jako naszyjniki lub kolczyki? Skąd pomysł na biznes i jak Katarzyna promuje polską kuchnię na palcach, uszach i dekoltach – dowiecie się z wywiadu.

British Poles: Powiedz parę słów o sobie i o swojej marce? Skąd pochodzisz, od kiedy projektujesz biżuterię?

Katarzyna Hetman: Nazywam się Katarzyna. Urodziłam się w Katowicach, ale wychowałam w Sosnowcu.

Moja przygoda z biżuterią zaczęła się około 3 lat temu, a od dwóch tworzę biżuterię pod marką Hetman Jewelry. Jestem jednoosobową firmą, marką, artystą, menadżerem, dostawcą i głównym krytykiem (śmiech).

BP: Skąd pomysł na biżuterię odwołującą się do polskiej kuchni?

KH: Proste pytanie, a jednak z tych trudnych (śmiech). Aby na nie odpowiedzieć zacznę od początku. W 2017 roku stworzyłam debiutancką kolekcję ŚLĄSKIE inspirowaną województwem śląskim, jego architekturą, codzienna przestrzenią, obrazami, które towarzyszą mi na co dzień. Następnie powstała kolekcja novoŚLĄSKIE, w której pojawiłsię węgiel w nowoczesnej odsłonie. Dopełnieniem kolekcji stała się kluska Śląska. Pomysł bardzo się spodobał i jest chyba najbardziej znanym z moich wzorów. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, co oferuje obecny rynek biżuterii. Poza świetnymi artystami, wszędzie widzę powtarzające się wzory, znak nieskończoności czy łapacze snów, trochę w innej formie, ale nadal to samo.  Otaczający świat, codzienność, jej jakże oczywiste kształty zamieniam w biżuterię. I taka jest właśnie moja biżuteria. Odwołuje się do rzeczy mi bliskich, do codziennej przestrzeni, jedzenia. Tak powstała smaczna alternatywa, mój słodki bunt z makiem i żurawiną. Biżuteria jest czymś, przez co możemy wyrażać siebie, nie jest tylko dodatkiem. Tworzy emocje, uśmiech. Jest zarówno dla ludzi pełnych humoru, dystansu jak i lubiących gotowanie lub samo jedzenie.

BP: Czy można zamawiać Twoją biżuterię z całego świata?

KH: Tak, biżuterię można zamawiać przez moją stronę internetową www.hetmanjewelry.com oraz przez facebooka. W najbliższych dniach zacznie działać również strona pośrednicząca w języku angielskim. Informacja na pewno pojawi się na moim fanpagu na facebooku.

BP: Polska kuchnia jest chwalona przez wszystkich, ale nie jest tak znana na świecie jak np włoska czy chińska. Jak sądzisz, dlaczego?

KH: Myślę, że powód jest bardzo prosty, dopiero od kilku lat mamy bilety lotnicze do Polski w atrakcyjnych cenach i jesteśmy coraz lepiej promowani za granicą jako dobre miejsce do spędzenia urlopu. Świat nas dopiero poznaje. Coraz więcej ludzi wybiera się na Mazury czy w Tatry. A z turystyką zawsze wiąże się rozpoznawalność regionalnej kuchni. Co jak co, ale nasze Pierogi są znane prawie wszędzie i coraz więcej powstaje polskich restauracji za granicąnp. moi znajomi otworzyli Pierogarnię na wyspie Koh Rong w Kambodży. Miejsce nie jest oczywiste, a cieszą się dużąpopularnością wśród miejscowych i turystów.

BP: Jakie obecnie macie wzory biżuterii? Nie wszyscy na świecie wiedzą czym są kluski śląskie, czy mogłabyśpowiedzieć parę słów o tym z czego się robi te tradycyjne polskie potrawy?

KH: Praktycznie wszystkie moje wzory są dostępne na stronie. Dotychczasowe kolekcje oraz najnowsza inspirowana polskim jedzeniem czyli kluski śląskie, pierogi, obwarzanki czy oscypki. Jeśli czegoś brakuje staram się to w miaręmożliwości jak najszybciej uzupełnić. Oczywiście w okresie przedświątecznym może niektórych wzorów brakować. Z czasem będą się pojawiać również inne wzory.

Jestem wielki fanem klusek śląskich i osobiście uważam, że mogą zagrozić popularności pierogów! (śmiech). Gumiklyjzy czyli kluski śląskie jest to regionalna potrawa znana w całej Polsce jest to rodzaj klusek ziemniaczanych, które charakteryzuje zrobione palcem wgłębienie na środku. Kluska musi mieć dziurkę! Najczęściej podawane są jako dodatek do pieczonych dań mięsnych i polewane sosem, który zatrzymuje się we wgłębieniach. Tradycyjny śląski obiad to kluski śląskie z roladą i modrą kapustą. Mogą być również podawane jako danie podstawowe ze słoniną lub w wersji na słodko z dodatkiem śmietany i cukru bądź z dżemem. Brzmi smacznie prawda?

BP: Bardzo, aż zgłodnieliśmy! Powodzenia ze swoim biznesem!

KH: Dziękuję i pozdrawiam również.

Źródło: britishpoles.uk
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *