Macerata: Kolędowanie i wigilijny wieczór w Szkole Anders

To już po raz piąty Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche, aula Macerata zorganizowała bożonarodzeniowe spotkanie dla rodzin swych uczniów. W sobotę dnia 21 grudnia 2019 o godzinie 17.00 do oratorium parafii Świętej Rodziny w Casette Verdini koło Maceraty przybyli nie tylko uczniowie z rodzinami i nauczycielkami. Swą obecnością zaszczyciła pani konsul honorowa Polski z Ankony, Cristina Gorajski. Nie zabrakło członków i sympatyków Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche, jak i przyjaciół szkoły. 


Anna Czerwińska i Anna Traczewska przywitały wszystkich gości, przeczytały stosowny na ten wieczór fragment Ewangelii i poprosiły panią konsul o zabranie głosu. Cristina Gorajski jak “matka” tutejszej społeczności złożyła świąteczne życzenia i przełamała się z obecnymi tradycyjnym opłatkiem. Miło było popatrzeć na Włochów i Polaków, którzy zgodnie z polską tradycją, tuż po wzejściu pierwszej gwiazdy, życzyli sobie wszystkiego co najlepsze. Objęcia, uściski dłoni, uśmiech towarzyszyły wymianie przyjaznych spojrzeń. 


Gościom, a przede wszystkim tym najmłodszym zostały przedstawione i wyjaśnione polskie tradycje: pierwsza gwiazdka, biały obrus, a pod nim sianko, 12 potraw, jeden talerz więcej, odczytanie Ewangelii, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, śpiewanie polskich kolęd, ubrana choinka i szopka. 


Rodzice i przyjaciele szkoły Anders zadbali o polskie wigilijne potrawy. Nie zabrakło  pierogów, krokietów, czerwonego barszczu, kapusty, kiszonych ogórków, chleba prosto z Polski, śledzi, sałatki jarzynowej, makowca i pierniczków. W kuchni były odgrzewane pierogi i krokiety, które zostały wspólnie i specjalnie przygotowane wcześniej przez andersowe mamy, w zaprzyjaźnionym B&B “Sotto le Palme”.  Zapachy polskich potraw i ta wspólna rodzinna kolacja stworzyły niepowtarzalną atmosferę.


Przez cały wieczór biesiadnicy kolędowali. Zostali podzieleni na różne grupy: klasy szkolne, nauczycielki, grupę matek, tatusiów, członków stowarzyszenia AIPNM. Wszyscy dostali mikrofon do ręki i mogli wykazać się talentem śpiewania, ale i znajomością czytania tekstów polskich kolęd wyświetlanych z projektora. Ogromne było zaskoczenie jak świetnie poradzili sobie włoskojęzyczni goście z wymową niełatwych tekstów polskich kolęd.


Polsko-włoscy uczniowie uraczyli również swoim muzycznym talentem. Z pomocą Mauro Radici bracia Krystian i Loris Curletta wzbogacili wieczór krótkim koncertem świątecznym. Wykonali kilka utworów na pianinie elektrycznym i na gitarze. Otrzymali gromkie brawa od kolegów i całej publiczności. 

Na koniec nie mogło zabraknąć wizyty oczekiwanego gościa – Świętego Mikołaja. Jak co roku wręczył on wszystkim obecnym dzieciom i młodzieży upominki Szkoły Anders. Tym razem były to kubki wypełnione czekoladowymi polskimi cukierkami, jakimi obdarzył pan Krzysztof Wojtasik. Kubki zaś zostały zakupione dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Senatu otrzymanych w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.

Motywem przewodnim spotkania było wspólne kolędowanie. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że śpiew zmniejsza stres, pomaga oddychać i rozluźnia mięśnie. Muzyka to uniwersalny język, który każdy rozumie z wyczuciem. Śpiewanie w chórze poprawia relacje z ludźmi, z którymi dzieli się to doświadczenie, poprawia pewność siebie, wprawia w dobry nastrój. Tego właśnie doświadczyli polsko-włoscy goście Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Maceracie i są żywym dowodem tej tezy.

To wspaniałe spotkanie zostało uwiecznione zbiorowym zdjęciem wszystkich przybyłych. Kto miał życzenie zrobił sobie pamiątkową fotografię ze Świętym Mikołajem i choinką. Wigilia została zaliczona do wyjątkowych wieczorów tej polsko-włoskiej rodziny zamieszkującej wybrzeże Adriatyku.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 + = 68