Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Piękna i zdrowa skóra jest marzeniem każdego z nas. Niestety, sporo osób boryka się z różnego rodzaju chorobami skóry. Do najczęstszych chorób z jakimi borykają się Polacy należą: trądzik pospolity, trądzik różowaty oraz łuszczyca. Wszystkie wymienione choroby powodują dyskomfort psychiczny oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też dobrze byłoby podjąć kroki ułatwiające walkę z tymi schorzeniami.

Trądzik pospolity. Jak się objawia?

Trądzik pospolity to jedna z chorób skóry, z jaką często borykają się Polacy. Wbrew pozorom problem trądziku pospolitego nie dotyka jedynie nastolatków. Oczywiście może i bardzo często pojawia się w nastoletnim wieku. Wywołuje go bardzo często burza hormonalna. Taki trądzik zazwyczaj bardzo szybko ustępuje. Niestety, czasami pojawia się również w dorosłym życiu i wówczas bardzo trudno go zwalczyć. Trądzik może mieć nasilenie lekkie, umiarkowane lub silne. Mogą pojawić się zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Możemy również borykać się z ropnymi wypryskami, które pozostawiają trwałe blizny. Umiarkowany lub silny trądzik wiąże się również z ryzykiem powstania przebarwień, które bardzo trudno usunąć. Na szczęście leczenie trądziku jest skuteczne, chociaż zazwyczaj wymaga cierpliwości. Z całą pewnością w niektórych przypadkach konieczne będzie odbycie specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Możliwe, że maści stosowane zewnętrznie nie będą wystarczające i trzeba będzie zastosować leczenie doustne. 

Trądzik różowaty – problem skóry naczynkowej. 

Powszechną chorobą skóry jest również trądzik różowaty. Choroba ta dotyka w przeważającej większości kobiety, ale to u mężczyzn ma cięższy przebieg. Trądzik dotyka zazwyczaj posiadaczy skóry naczynkowej, wrażliwej. Pierwszym etapem choroby jest przetrwały rumień twarzy, który nie znika. Następnie trądzik może przybrać formę grudkowo-krostkową. Niestety, choroba ta nie jest możliwa do wyleczenia i ma tendencję do nawrotów. Konieczne jest stosowanie specjalnych dermokosmetyków, a w okresach zaostrzeń choroby również antybiotyków. Co więcej, należałoby unikać ostrych przypraw, czekolady oraz alkoholu. Trądzik różowaty bardzo często zostaje zaostrzony również przez stres, zwłaszcza ten długotrwały. Jeżeli borykamy się z trądzikiem różowatym zwłaszcza tym nawracającym musimy zmienić styl życia. Warto również pozostawać pod stałą opieką dermatologa. 

Łuszczyca – czym się objawia?

Łuszczyca jest kolejną chorobą, z którą boryka się duża liczba Polaków. To choroba przewlekła, która objawia się owalnymi czerwonawymi płaskimi grudkami na skórze. Pokryte są one srebrzystą łuską. Choroba atakuje zwykle kończyny górne oraz plecy. Istnieje kilka postaci tej choroby. Ma ona bardzo zróżnicowany przebieg. Występują okresy zaostrzeń oraz względnego uspokojenia objawów. Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu specjalnych maści. W ciężkich i bardzo ciężkich przypadkach konieczne staje się zastosowanie leczenia doustnego. Łuszczyca powinna być leczona pod pilnym okiem specjalisty dermatologa. 

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *