Czym jest VDR i kiedy powinno się go stosować?

VDR, to wciąż pojęcie nie dla wszystkich znane, a jednak rewolucjonizuje dzisiejsze przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, znacznie ułatwia proces poufnych transakcji biznesowych i gwarantuje bezpieczne przechowywanie danych. Oszczędza czas i pieniądze oraz pozwala na bezpośredni dostęp, z każdego miejsca na ziemi, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu! Czym jest VDR i kiedy się go stosuje?

Co to jest VDR?

Virtual Data Room, to elektroniczne repozytorium dokumentów, służące do bezpiecznego przechowywania i udostępniania plików oraz wymiany poufnych informacji. Dostęp, mają tylko osoby posiadające uprawnienia, a wszystko, co dzieje się w VDR jest nadzorowane i raportowane. Administrator nadaje użytkownikom uprawnienia i decyduje o zakresie dostępu. W każdej chwili może je również ograniczyć lub całkowicie odebrać.

System jest ściśle monitorowany i posiada zabezpieczenia szyfrowane algorytmami, jakie stosuje się w bankowości. Dzięki temu, poufne dokumenty udostępniane są na zewnątrz w bezpieczny sposób. Osoby, posiadające dostęp do Data Room mogą pracować z dowolnego zakątka świata, o dowolnej porze dnia i nocy. Do korzystania z systemu potrzebny jest tylko komputer, mający połączenie z internetem.

Jakie funkcje posiada VDR?

VDR umożliwia bezpieczne udostępnianie poufnych plików na zewnątrz. Nie można jednak edytować dokumentów ani kopiować ich zawartości. Możliwa jest jedynie opcja odczytu. Dzięki dodatkowym ustawieniom, możliwe jest również zablokowanie funkcji drukowania, wykonania zrzutu ekranu i zapisania plików na dysku. Można też nałożyć na pliki znaki wodne i szybko zidentyfikować osobę, która uwieczni ekran na zdjęciach. Istnieje również ochrona przed atakami hackerskimi, którą jako jedyny dostawca na rynku, oferuje firma FORDATA.

Kiedy warto używać Data Room?

VDR wykorzystują firmy z różnych sektorów gospodarki. Najczęściej jednak towarzyszą takim transakcjom, jak fuzja i przejęcie. Konieczne jest zapewnienie inwestorom dostępu do dokumentacji, podczas analiz i badań Due Diligence, które przeprowadzane są w celu oceny opłacalności i określenia ryzyka związanego z inwestycją. Proces ten jest zdecydowanie szybszy, tańszy i wygodniejszy w formie wirtualnej, przy pomocy Data Room. Dlatego też, są one obecnie standardem organizacji Due Diligence.

Kompletowanie dokumentacji i jej analiza, są w ten sposób, bardziej efektywne i wygodniejsze dla wszystkich osób uczestniczących w transakcji. Poza tym, sprzedający ma wszystko pod kontrolą i dokładnie wie, co komu udostępniono i w jakim zakresie.

Dziś wirtualny pokój danych jest doskonałym, bezpiecznym miejscem podczas przeprowadzania badań due diligence. Wszyscy zaangażowani specjaliści mają wygodny dostęp do udostępnionych im informacji. Oprogramowanie VDR jest też stosowane w wielu gałęziach przemysłu, np. księgowości, bankowości, opiece zdrowotnej, produkcji, mediach, IT i telekomunikacji, a nawet wykorzystywane przez jednostki rządowe USA, w celu zabezpieczenia poufnych dokumentów.

Artykuł powstał przy współpracy z fordata.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *