Trendy „eko” w modzie włoskiej

Trend eko w modzie włoskiej. Temat coraz częściej pojawiający się w mediach i u producentów odzieży. Pod hasłem ekomoda kryją się dwa zagadnienia: ekologia oraz etyka procesu produkcji.

Gruppo Kerring (Gucci, Balenciaga, Bottega Veneta), gruppo LVMH (Fendi), Calzedonia, Salvatore Ferragamo, Max Mara, Marina Rinaldi, Rebello, Par.Co Denim, Quagga, Csa Gin, Laura Strambi, Filotimo, Organik Style, Marisé Perusia, Waistemade, Regenesi, Malìa Lab, Ecoderm i Defeua. To lista włoskich domów mody i firm odzieżowych, które stosują strategie odpowiedzialności green.

Czym jest ekologiczna moda? Otóż zrównoważona moda – to część rozwijającej się filozofii designu i trendów zrównoważenia. Jej celem jest stworzenie systemu, który mógłby być bezgranicznie popierany w kategoriach ochrony środowiska i ogólnej odpowiedzialności społecznej. Ekomoda jest odpowiedzią na ogromną eksploatację środowiska naturalnego w procesie produkcji odzieży oraz nieetycznych warunków pracy w fabrykach odzieżowych krajów trzeciego świata (często relokowanych). Dotychczas – owa tendencja w modzie – przejawiała się poprzez przekazywanie części dochodów ze sprzedaży produktów na cele charytatywne. Obecnie – projektanci wdrażają eko-świadome metody u źródła, poprzez stosowanie przyjaznych środowisku tkanin i odpowiedzialnych społecznie systemów fabrykacji. Niektórzy organizują lokalne miejsca produkcji, a jeszcze inni oszczędnie gospodarują zasobami i zmniejszają ilość odpadów.

Mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy uwzględnianiu zrównoważenia materiału. Mianowicie: odnawialność i źródło włókna, proces, w jakim surowa przędza jest przetwarzana na tekstylia, warunki pracy ludzi przy wytwarzaniu tych materiałów oraz ich całkowity ślad węglowy. Istnieją następujące rodzaje włókien: naturalne (organicznego pochodzenia, które nie bazują na ropie) czyli celulozowe – pochodzenia  roślinnego (bawełna, juta, len, konopie, ramia, abaka, bambus, soja, włókna kukurydzy, banana i ananasa) i białkowe – pochodzenia zwierzęcego (wełna, jedwab, angora, wełna wielbłądzia, alpaka, wełna z wigonia, kaszmir, moher), jak i ponadto wytwarzane z naturalnych materiałów (tencel, polilaktyd) oraz odzyskane z recyklingu.

A jak powstają tkaniny z materiałów wtórnych? Otóż włókna z recyklingu albo z odzysku powstają ze ścinków materiałów zbieranych od fabryk odzieży, które są ponownie przetwarzane na krótkie włókna używane do produkcji nowej przędzy. Istnieje (jak dotąd) tylko kilka zakładów na świecie, które są zdolne do tego typu fabrykacji. Ponadto dodawane są do nich dla wzmocnienia, włókna z wtórnego zastosowania odpadów tworzyw sztucznych PET oraz włókna akrylowe w celu poprawienia intensywności i natężenia koloru.

Celebryci, modelki i projektanci tacy jak: Stella McCartney, Rogan Gregory, Peter Ingwersen, Ali Hewson, Bono, czy Summer Rayne Oakes ostatnio przywiązują szczególną wagę do mody świadomej społecznie i przyjaznej środowisku. Portland Fashion Week, który od 2005 roku gości zrównoważonych projektantów i ich kreacje (w 100% przyjazne ekologii), przyciągnął także i międzynarodowe media. Rosnąca liczba gwiazd Hollywood jest kojarzona z tym nowym kieruniem: Natalie Portman, Cameron Diaz, Alicia Silverstone, Adrian Grenier, Jennifer Aniston i Salma Hayek. Myślą przewodnią tegorocznych, włoskich Targów Pitti Uomo (poświęconych modzie męskiej i współczesnemu lifestyle) była: zrównoważona moda, która łączy prawdziwy kunszt i tradycję z wykorzystaniem nowoczesnej technologi i eksperymentalnych badań. Książę Walii, Karol jest twórcą i promotorem projektu Compaign for Wool.  Dotyczy on wspólnego zaangażowania w ochronę przyrody i zwierząt. Zachęca on do współpracy hodowców, sprzedawców oraz stylistów, kładąc szczególny nacisk na wielką wartość i wszechstronność 100% naturalnej wełny.

Wszyscy (bez względu na płeć i wiek) jesteśmy konsumentami odzieży – możemy (i powinniśmy!) zatem czynnie wspomagać ochronę środowiska poprzez świadomy wybór ekomody. Paradoksalnie – ubrania uszyte z innowacyjnej przędzy uzyskanej z recyklingu, czy z bambusa lub bawełny organicznej – są de facto nadal produktem ekskluzywnym i rzadko dostępnym. Niemniej jednak to nie tylko nowy i modny trend, ale także nowy kierunek myślenia i działania gospodarczego – w myśl zasad ochrony środowiska oraz społecznej odpowiedzialności. Jestem głęboko przekonana, że moda etyczna i ekologiczna może być bardzo atrakcyjna, także z czysto biznesowego punktu widzenia. Najpierw musi się jednak zmienić nasz sposób postrzegania tego, co ekologiczne. Warto pamiętać, iż aktualny i ważny trend dotyczy nie tylko mody i firm z branży, ale jest również nierozłączną częścią naszego, codziennego życia.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *