IMOLA: MIEJSCE PAMIĘCI ANDERSA 2020

Przyczyń się do stworzenia miejsca…

a historia będzie miała twoje imię

Pod tym hasłem od kilku lat pracuje Stowarzyszenie “Eredità e Memoria” w Imoli, którego prezesem jest Gabriele Ravanelli. Podtrzymuje ono pamięć o generale Władysławie Andersie i żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, którzy przyczynili się do wyzwolenia miasta Imola 14 kwietnia 1945 roku. 


Za kilka miesięcy ma się zakończyć projekt MEMORIALE ANDERS 2020. Jego celem jest postawienie pomnika generała Andersa, a przede wszystkim propagowanie pamięci o polskich żołnierzach, którzy pod jego dowództwem walczyli o wolność Włoch podczas II wojny światowej. 

Ten wspólny projekt obejmuje, oprócz samego stowarzyszenia, rzeźbiarza Luigi Enzo Mattei, studentów klasy 5R Instytutu Technicznego „Luigi Paolini” (dla planimetrycznego układu terenu i projektu fundamentu pomnika, działania mające na celu połączenie nauki z pracą). Planowaniem zieleni zajmą się  uczniowie studiów podyplomowych ozdobnej zieleni i ochrony krajobrazu z centrum szkoleniowego Uniwersytetu w Bolonii.


Pracując nad aranżacją zielonego obszaru, gdzie powstanie pomnik (który zostanie zainaugurowany w kwietniu, w ramach uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia), stowarzyszenie zaprezentowało szkołom wszystkich stopni Imoli i okolic projekt zatytułowany: “Władysław Anders – Wojna, podróż, nadzieja”, aby przybliżyć uczniom ważną i znaczącą stronę w historii tego miasta. 

Planowane jest zorganizowanie wystawy  “Armia Andersa – Ścieżka nadziei”, przy współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie z Angelą Riccomi, Adrianą Campidori oraz Anną Mondini. Przewidziana jest możliwość naturalistycznego spaceru w Apeninach w miejscach II wojny światowej, jak i wizyta na polskim cmentarzu w San Lazzaro.


Pomnik generała Andersa będzie znajdować się obok sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Coraglia, wzdłuż ulicy della Resistenza, obok pomnika niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Wojska Polskiego.

Zakończenie projektu ustalono na 2020 r, w którym przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci generała Andersa i 75. rocznica wyzwolenia tego miasta. Stowarzyszenie złożyło już wniosek i uzyskało patronat miasta Imola jak i Ambasady oraz Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej.


Brakuje jednak jeszcze funduszy na zakończenie prac. 

Wszelkie informacje można uzyskać od Stowarzyszenie Historyczno-Kulturowego “Dziedzictwo i Pamięć”, ul. Romagnosi, 6 – Imola (BO)

Prezes : Gabriele Ravanelli – tel. 338 8885478  

E-mail: [email protected]

Przyczyń się do stworzenia miejsca…

a historia będzie miała twoje imię

Źródło: Angela Riccomi – Stowarzyszenie Historyczno-Kulturowe “Dziedzictwo i Pamięć”


Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + = 21