„Il tempo di Leonardo” w Muzeach Królewskich w Turynie

Serdecznie zachęcam do odwiedzin Muzeów Królewskich (Musei Reali) w Turynie, do Biblioteki Królewskiej (Biblioteca Reale) żeby zobaczyć trwającą jeszcze do 8 marca wystawę “ Il tempo di Leonardo 1452- 1519”.

Rok 2019 – rok Geniusza Leonarda da Vinci wprawdzie już się zakończył, ale nie jest jeszcze za późno, żeby zobaczyć jeden ze skarbów Pałacu Królewskiego rodu Savoia w Turynie – autoportret Leonarda da Vinci, zobaczyć jak wyglądał naprawdę, czy też jak widział sam siebie u schyłku życia, na kilka lat przed śmiercią…

            Nie tylko z powodu tego arcydzieła warto odwiedzić Bibliotekę Królewską, ale także, aby choć rzucić okiem na legendarne notatniki, które prowadził przez całe życie ,,pismem lustrzanym” – o czym nie wszyscy zresztą wiedzą.

Wystawa rozmieszczona jest w dwóch salach i prezentuje nie tylko prace mistrza czy artystów z jego kręgu, ale przedstawia również krótkie życiorysy innych bohaterów tamtych czasów, współczesnych da Vinci, takich jak: Gutenberg, Michelangelo czy Krzysztof Kolumb, Savanarola Lorenzo de’ Medici (Wawrzyniec Wspaniały) czy Luter – zmieniających losy ówczesnego świata.

Arcyciekawe dokumenty (fragmenty pierwszych na świecie druków) czy pierwsze mapy odkrywanego dopiero świata, stanowią dla nas niezwykłą okazję zobaczenia dzieł, które w przeszłości były dostępne jedynie papieżom i władcom.

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna E. Dyrska, prawniczka, mieszka w Turynie, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury kasia.dyrska@gmail.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *