Gianfranco Ferrè – włoska architektura mody

Gianfranco Ferrè – to znany włoski dom mody, którego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska jego założyciela. Powstał w Mediolanie na początku lat 70. Marka skupia trzy główne linie: Gianfranco Ferré, Ferré Milano oraz GF Ferré.

Gianfranco Ferré – urodził się w 1944 roku, we włoskim Legnano (w regionie Lombardii). Już w dzieciństwie wyróżniał się wielkim talentem do rysunku oraz szczególną dbałością o czysty i schludny wygląd.

Zamiłowanie do świata mody przekazała mu siostra ojca. Zaraz po szkole, i po odrobieniu wszystkich zadanych lekcji, wsiadał na rower i szybko jechał do domu cioci Adeli Ferrè. Tam… poznawał tajniki rzemiosła krawieckiego. Godzinami przyglądał się jak powstają zakładki, fałdy, plisy, zaszewki, jak kręcą się kloszowe spódnice oraz uczył się do czago służą szpilki. Fascynował się miękkością tkanin, precyzją  kroju, starannym fastrygowaniem… Osobiście, i z wielkim zaangażowaniem, przewiązywał kolorową taśmą opakowania zawierające kreacje (ze szczególną sympatią wiązał korardy). W podobny sposób ekscytował się przebywaniem w ogrodzie, pielęgnowanym przez mamę, pośród kwiatów lilii, róż oraz kalii. Uwielbiał – w każdą niedzielę – zakładać nową, białą i pachnącą czystością koszulę. Nieskazitelny ubiór ma dla niego wielkie znaczenie.

Młody artysta, wieku 17 lat, zdobywa pierwsze miejsce na krajowym konkursie malarstwa, który został zorganizowany w 1960 roku przez stowarzyszenie kulturalne „Famiglia Legnanese”.

Jego pierwszym projektem – we wlasnym wykonaniu były – damskie paski… stworzone z materiałów wtórnych. Rodzina i koleżanki były mu za to niepomiernie wdzięczne!

Swą pasję do rysunku, kształtów i form geometrycznych uwieńcza dyplomem architektury na Politechnice w Mediolanie.

De facto zwany „architektem mody”, przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych projektantów na świecie. Nazywany mistrzem precyzji i elegancji, wprowadził do mody konstrukcyjną surowość. Potrafił bowiem wyczarować z tkaniny strukturalne dzieło sztuki – a innymi słowy – skomplikowaną kompozycję. Zawsze twierdził, iż prawdziwe piękno tkwi w prostocie.

Źródłem inspiracji słynnego projektanta – oprócz wiedzy i kultury wyniesionej z rodzinnego otoczenia – były podróże do Indi, Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. Na podstawie doświadczonych wrażeń i obserwacji – łączył elementy dalekich kultur z tradycją i kunsztem Starego Kontynentu. Tak zrodził się entuzjazm do kolorów natury, szlachetnych tkanin i orientalnych haftów. Zwyczajnie podbił świat kolorem i geometrią.

W swojej karierze – dzięki talentowi i ciężkiej pracy – „Mistrz  Naparstka” (nagroda Golden Thimble przyznana za pierwszą kolekcję jego autorstwa) dokonał wielu osiągnięć. Otóż w 1974 roku – projektant zaprezentował damski zestaw strojów – Ready To Wear, pod nazwą Baila. W 1978 – Ferré pokazuje kolejny kobiecy asortyment Ready To Wear, po raz pierwszy sygnowany marką Gianfranco Ferré. W późniejszych latach kariery wprowadza odzież męską z pełną linią dodatków. W 1984 roku – pojawiają się pierwsze perfumy „Gianfranco Ferré”. W 1989 – projektant zostaje dyrektorem artystycznym domu mody Christian Dior. Następnie w 1995 roku – lansuje zapach o tej samej nazwie oraz linię odzieżową „GFF”. Kolekcja ta posiada doskonały krój, lecz jest znacznie tańsza, ponieważ jest przeznaczona dla szerszego grona klientów.

Ferré wykreował wizerunek nowej kobiety: pewnej siebie, inteligentnej, jednocześnie bardzo zmysłowej, lekko prowokującej ale… z zachowaniem tradycyjnej przyzwoitości. Ceniącej sobie ponad wszystko produkty w dobrym gatunku, prostotę oraz szlachetność formy. Co więcej to obraz osoby otwartej na obce kultury i innowacyjne dodatki.

„Architekt mody” wylansował damską koszulę ze stójką i bufiastymi rękawami, stworzył niepowtarzalne stroje kompielowe a przy tym luźne i wygodne wakacyjne koszule. Nota bene jako pierwszy projektant sygnował swoim nazwiskiem ubiory adresowane do odbiorców o zróżnicowanych gustach, od eskluzywnych kreacji haute couture po luźne dżinsy. Wprowadził geometryczne, wyraziste dodatki, orientalne hafty, misterne wzory na tkaninach, geometryczne zakładki, wyraźne szwy i stebnówki, długie treny w sukniach oraz szerokie bufki przy bluzkach i koszulach.

Ulubionymi kolorami projektanta były: biel – jego zdaniem odzwierciedlający świetlistość i lekkość, czerwony, który stanowił temperament i wreszcie czarny – uosobienie powagi, uniwersalności a co więcej – „złoty  środek” na… wyszczuplenie figury.  

Po śmierci wielkiego mistrza formy, w 2008 roku – pałeczkę w domu mody Ferré przejmujeTommaso Aquilano i Roberto Rimondi.

Przypis od autorki: wszystkie zdjęcia oraz zamieszczone informacje pochodzą z książki Edgardy Ferri, pt.: „Ferrè”, Longanesi&C.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *