IWONA CHMIELEWSKA LAUREATKĄ KONKURSU „BOLOGNA RAGAZZI AWARD 2020”

W konkursie „Bologna Ragazzi Award 2020”, na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii, we Włoszech, najlepsza w kategorii New Horizons okazała się polska graficzka i pisarka, Iwona Chmielewska.

Zdobyła główną nagrodę, której ranga w świecie wydawców
książek porównywana bywa do rangi filmowych Oskarów, ponieważ przyznawana jest w ramach największych i najbardziej liczących się międzynarodowych targów książek dla dzieci i młodzieży.

W zeszłym roku uczestniczyło w tej imprezie ponad 1400 wystawców, a
odwiedziło ją ponad 28 tysięcy gości. Polska autorka i ilustratorka książek, Iwona Chmielewska, nagrodę w tym konkursie zdobyła już po raz trzeci; poprzednio w latach 2011. i 2013. W tym roku nagrodzono ją zarówno za
tekst jak i za ilustracje do książki p.t. „Kołysanka dla babci” („Lullaby for grandmother”), którą w języku koreańskim wydało wydawnictwo BIR z Seulu.

Autorka pisze w niej o rodzinnej Łodzi i Pabianicach, oraz o swojej babci, włókniarce, Huldzie. 


Iwona Chmielewska nazywa swoje książki „obrazowymi”, ponieważ ich główną cechą jest narracja wizualna, wynikająca ze znakomitego powiązania obrazu i tekstu. Technikę, zwaną „picturebook”, artystka doskonaliła w Korei Południowej, gdzie wydano dotychczas ponad 20
książek jej autorstwa i gdzie działa jej Fanklub. Książki Chmielewskiej przetłumaczono na wiele języków. Swą niezwykłą popularność zawdzięczają zarówno formule picturebook, mistrzowskiej grafice jak i celności, z jaką poruszane są w nich ważne aspekty życia codziennego, takie jak n.p. niesprawiedliwość, niepełnosprawność, poznawanie świata za
pomocą zmysłów, praktyczna nauka języków obcych a nawet idea pedagogiczna i obraz świata sierot doktora Janusza Korczaka. 


Iwona Chmielewska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie wykłada dzisiaj przedmiot o nazwie: Książka Autorska. Często zapraszane jest do Seulu, by tam także prowadzić zajęcia ze studentami.
Artystka, obok trzech zwycięstw w „Bologna Ragazzi Award 2020”, ma w swym dorobku wiele innych międzynarodowych nagród, jak m. in. „Złote Jabłka” na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Warto wspomnieć, że w tym roku, w kategorii grafika, nominowano ją także do nagrody dla twórców literatury dziecięcej – Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. To
niezwykle prestiżowe wyróżnienie raz na dwa lata przyznaje autorom i ilustratorom książek dla dzieci organizacja International Board on Books for Young People.

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom, korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów

Foto: archiwum artystki oraz serwis Bologna Ragazzi Award 2020
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *