Turyn miasto kina 2020 – Torino Citta’ del Cinema 2020

Turyn miasto kina 2020 (Torino Citta’ del Cinema 2020) – ,,Un film lungo un anno”

Pod takim właśnie tytułem Turyn od początku roku świętuje dwudziestą rocznicę otwarcia Narodowego Muzeum Kina (Museo Nazionale del Cinema) w Mole Antonelliana.

 To miejsce dobrze znane nie tylko mieszkańcom Turynu i Piemontu, ale również przybywającym tu turystom czy studentom. Mole to przecież symbol, ikona miasta widoczna na prawie wszystkich pocztówkach z równie charakterystyczną panoramą Alp na tle błękitnego nieba.

To budynek z barwną historią. Został zaprojektowany, jako synagoga, zbyt awangardowa i zbyt kosztowna, jak na ówczesne czasy, według projektu architekta Alessandra Antonellego. Budowany w latach 1863–1889, szybko został sprzedany przez gminę żydowską miastu, z powodu trudności związanych z finansowaniem ukończenia inwestycji. W latach 1908–1938 mieściło się w nim muzeum włoskiego zjednoczenia (Museo Nazionale del Risorgimento Italiano), potem długo stał zamknięty i dopiero w 2000 roku otwarte tu zostało muzeum kinematografii. Jedno z najchętniej odwiedzanych w Turynie miejsc, nie tylko ze względu na swą niezwykłą architekturę, możliwość podziwiania panoramy miasta z najwyższej w historycznym centrum wieży, ale również ze względu na nowoczesne multimedialne ekspozycje i bardzo interesujące wystawy czasowe.

Żaden przewodnik, czy nawet najlepsze zdjęcia, nie oddadzą w pełni magicznej atmosfery wnętrz tej „świątyni kina”, teraz dodatkowo jeszcze udekorowanej kostiumami hollywoodzkich gwiazd (m.in. Marcella Mastroianni, Sofii Loren, czy bardziej współczesnych Hellen Mirren i Scarlett Johansson) prezentowanymi na otwartej właśnie wystawie zatytułowanej „Cinemaadosso” – ,,Kostiumy Annamode z Cinecitta’ do Hollywood”. To szczególna okazja, żeby podziwiać z bliska stroje znane nam z takich filmów, jak: Małżeństwo po włosku (Vittorio de Sica), Satiricon ( Federico Fellini), Maria Antonina ( Sofia Coppola) czy wreszcie The Witcher, czyli Wiedźmin, najnowszy przebój serialowy Netflixa. To tylko jedna z wielu propozycji wydarzeń: pokazów, spotkań, spacerów po mieście poświęconych sztuce filmowej, której kiedyś Turyn był stolicą, o czym można się właśnie dowiedzieć zwiedzając muzeum. https://torinocittadelcinema2020.it/

Korespondencja z Turynu: Katarzyna Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury kasia.dyrska@gmail.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *