Czy warto zamontować klimatyzację postojową w samochodzie?

Faktem jest, że jeszcze kilka lat temu ogrzewanie postojowe uważane było za coś, na co mogą sobie pozwolić tylko ludzie najbardziej zamożni, ceniący sobie komfort jazdy rozgrzanym samochodem. Dziś jednak takie ogrzewanie jest czymś niemal standardowym, a na pewno czymś, w co każdy z nas może zainwestować. Ale czy tak naprawdę warto? Jakie korzyści płyną z zamontowania ogrzewania postojowego we własnym aucie i który jego rodzaj wybrać?

Główne zalety płynące z klimatyzacji postojowej

Największą zaletę płynącą z korzystania z klimatyzacji postojowej można dostrzec zimą, zwłaszcza jeśli naszego samochodu nie garażujemy. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozgrzać samochód nawet nie znajdując się w jego pobliżu, na przykład o określonej przez nas z góry godzinie. Pozwala nam pozbyć się problemu oszronionych szyb i zimnego wnętrza w momencie wsiadania do auta. Dzięki niej również zapobiegniemy zaparowaniu naszych szyb, które tak często jest w stanie przeszkadzać w czasie jazdy.

Rodzaje klimatyzacji postojowej – który wybrać?

Dzisiejszy świat motoryzacyjny daj nam możliwość wyboru jednego z dwóch rodzajów klimatyzacji postojowej, każdy z których działa nieco inaczej, nawet pomimo posiadania tego samego punktu docelowego w postaci ogrzania wnętrza naszego auta.

Klimatyzacja postojowa wodna działa na podstawie agregatu zamontowanego pod maską samochodu, który z kolei zostaje połączony z obiegiem cieczy chłodniczej w silniku. Działa w sposób niezależny od niego, ogrzewając ową ciecz, a wytworzone w ten sposób ciepło przekazując do systemu wentylacji – ten z kolei rozprowadza je po całej kabinie pasażerskiej. System ten pozwala na szybki wzrost temperatury we wnętrzu samochodu, ale też wstępne rozgrzanie silnika z użyciem niewielkiej ilości paliwa. Choć działa to efektywnie i szybko, jest też nieco mniej ekonomiczne od „konkurencyjnego” rodzaju klimatyzacji.

Drugi rodzaj klimatyzacji to ta powietrzna, najchętniej wykorzystywana w samochodach dostawczych oraz takich o nieco większym gabarycie. Sam sposób działania tego typu klimatyzacji jest zgoła odmienny, niż w przypadku ogrzewania wodnego – powietrze jest w nim zasysane za pośrednictwem systemu wentylacji, a następnie ogrzewane przez specjalny agregat i z powrotem wpuszczane do wnętrza samochodu. Klimatyzacja powietrzna jest bardzo elastyczna – sami możemy regulować sposób jej działania (na przykład siłę nawiewu), również zdalnie, za pośrednictwem smartfona.

Czy warto?

Ogólnie rzecz ujmując, zastosowanie klimatyzacji postojowej wydaje się rozsądnym rozwiązaniem – pozwala zmniejszyć zużycie silnika poprzez wcześniejsze jego rozgrzanie, a także zwiększyć komfort przebywania w aucie, zwłaszcza, jeżeli doskwiera nam zimno. Mimo wszystko jednak jego instalacja potrafi kosztować nawet kilka tysięcy – a nie jest to jedyny wydatek, który musimy ponieść. Klimatyzacja postojowa jest bowiem czymś, czego eksploatacja również nieco kosztuje – musimy się z tym liczyć rozważając, czy jest ona rozwiązaniem szytym na miarę naszych potrzeb.

Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *